E premte, Dhjetor 14, 2018
Aktualitet

Aktualitet

Reklama e modeles izraelite nuk ka të bëjë me lirinë, por me islamofobinë

 Modelja izraelite Bar Refaeli është në të gjithë titujt kryesorë të kësaj jave dhe po bën lajm duke u akuzuar si raciste dhe islamofobe për shkak të veprimit të saj në një video komerciale...

Sinead O’Connor kthehet në muslimane: “Një udhëtim teologjik më çoi drejt islamit!”

Ky lajm është lajmëruar prej saj në Twitter, ku ka bërë të ditur dhe emrin e ri, Shuhada ‘Davitt. Ndërkohë, mediat irlandeze kujtojnë se disa kohë më parë ajo u anëtarësua në një sekt...

Sara Fahem u perzgjodh ndër 3 finalistet e çmimit ” Mësuesi i vitit ne...

10 vite rrugëtim, një jetë shkollore plot përkushtim nga stafi yne, me drejtues, staf pedagogjik profesionist, nxënës dhe breza të përkushtuar ndaj dijes, na kurorezon suksesin e shkollës sonë, mësuesja e stafit, Sara Fahem....

Dita Ndërkombëtare e Urisë: 10 gjëra që duhet t’i dini në lidhje me urinë...

16 tetori është Dita Ndërkombëtare e Urisë në botë dhe kjo ditë është një thirrje për të refelektuar rreth situatës aktuale. Sot në botë rreth 795 milion persona vuajnë nga uria, çka do të...

Xhudistja nga Indonezia refuzon të heqë hixhabin para ndeshjes në “Asian Para Games”

Me lot në sy Miftahul Jannah, xhudistja indoneziane e verbër, refuzojë të heqë hixhabin para një ndeshje në "Asian Para Games". Në fakt rregullorja që përcaktonte një ndalesë të tillë u ndryshua vetëm pak...

Gjykata Evropiane për të drejtat e njeriut vendos në favor të femrave muslimane

Gjykata Evropiane për të Drejtat e njeriut në vendimin e datës 18 shtator 2018 ka konstatuar se mohimi i mbulesës për femrat muslimane paraqet shkelje të lirive dhe të drejtave themelore. Konkretisht, Gjykata duke...

Çfarë mendoni kur përballeni me një grua të mbuluar? Ja si përgjigjet Macron

Presidenti francez, Emmanuel Macron, është shprehur se “nëse duam të jemi në unitet, duhet të pranojmë lirinë e fesë dhe besimit”. Macron i është përgjigjur pyetjeve të gazetarëve në një program special të publikuar nga...

Arrin me sukses në finale Sara Fahem në eventin “Mësuesi i Vitit 2018”

Çmimi Kombëtar “Mësuesi i Vitit  2018’’, nisëm kjo e organizuar nga Koalicioni për Arsimin në Shqipëri – ACE, Qendra për Mbrotjen e të Drejtave të Fëmijëve – CRCA Shqipëri në bashkëpunim me Ministrinë e...

Deputetja e parë muslimane në Suedi quhet Laila Ali Elmi

Në Suedi, ku politikat kundër emigrantëve janë në rritje, Laila Ali Elmi, me origjinë somaleze, u zgjodh deputete e Partisë së Gjelbër dhe u bë deputetja e parë myslimane dhe me shami në këtë...

Parlamenti i Kanadasë anullon nënshtetësinë për lideren e Mianmarit

Parlamenti i Kanadasë ka votuar për të tërhequr shtetësinë e nderit për udhëheqësen e Mianmarit, Aung San Suu Kyi. Ky veprim vjen pas një mocioni të fundit kanadez për të përcaktuar krimet ushtarake të Mianmarit...
- VAJADA ART NË MATERIE -

ARTIKUJT E FUNDIT

Tre muslimane shkodrane me një pasion të përbashkët: dizajni!*

Të treja janë muslimane, nga Shkodra, jetojnë dhe studiojnë në Stamboll dhe Eskishehir dhe të treja kanë pasion Dizajnin. Arsenida studion Fashion Dizajn, Raisa...

Si të kalojmë një fundjavë të bukur me familjen pa bërë shumë shpenzime

Nga Diana Syla Të zhytur në përditshmërinë tonë na duket sikur jemi kthyer në rrobotë që vetëm duhet të kryejmë punët e përditshme pa ju...

Një shkrim nga një ngelës

  Nga Shuajb Rexha Meqë studentët u bënë sebeb për të hapur shumë diskutime, si një "ngelës" me dy universitete doja të thoja nja dy...
error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!