E hënë, Shkurt 18, 2019
Lajme

Lajme

   Në mbrëmjen e të parëve: zgjidhen dy muslimanet e para në Kongresin Amerikan

   Rashida Tlaib dhe Ilhan Omar janë dy muslimanet e para të zgjedhura në Dhomën e Përfaqësuesve ku do të jenë pjesë e kampit demokrat. Omar njëkohësisht do të jetë dhe muslimanja e parë me...

   Sara Fahem u perzgjodh ndër 3 finalistet e çmimit ” Mësuesi i vitit ne...

   10 vite rrugëtim, një jetë shkollore plot përkushtim nga stafi yne, me drejtues, staf pedagogjik profesionist, nxënës dhe breza të përkushtuar ndaj dijes, na kurorezon suksesin e shkollës sonë, mësuesja e stafit, Sara Fahem....

   Xhudistja nga Indonezia refuzon të heqë hixhabin para ndeshjes në “Asian Para Games”

   Me lot në sy Miftahul Jannah, xhudistja indoneziane e verbër, refuzojë të heqë hixhabin para një ndeshje në "Asian Para Games". Në fakt rregullorja që përcaktonte një ndalesë të tillë u ndryshua vetëm pak...

   Deputetja e parë muslimane në Suedi quhet Laila Ali Elmi

   Në Suedi, ku politikat kundër emigrantëve janë në rritje, Laila Ali Elmi, me origjinë somaleze, u zgjodh deputete e Partisë së Gjelbër dhe u bë deputetja e parë myslimane dhe me shami në këtë...

   Saga e 17-vjeçares palestineze vazhdon: Izraeli ndalon udhëtimin jashtë vendit të familjes së Ahed...

   Izraeli ka nxjerrë një urdhër ndalim-udhëtimi për familjen e 17-vjeçares palestineze Ahed Tamimi, adoleshentja me të cilën një shtet i tërë është angazhuar ta ndëshkojë. Ndalesa ka të bëjë me Ahedin, nënën e saj Nareman...

   Nuk i dha dorën një zyrtari, gjykata suedeze i jep të drejtë muslimanes: veproi...

   Një gjykatë në Suedi vendosi në favor të një gruaje muslimane, pasi asaj iu refuzua një intervistë për punë. Shkak qe mosdhënia e dorës ndaj njeriut që do e intervistonte. Në etikën islame, shtrëngimi...

   Argëtim dhe produkte hallall: Britania parasheh 200 milionë £ shpenzime për Ramazan

   Rrjetet e dyqaneve planifikojnë oferta speciale, produkte dhe aktivitete për muajin e agjërimit Muslimanët që agjërojnë në muajin e shenjtë të Ramazanit, gjithnjë e më shumë, po bëhen target nga supermarketet dhe markat e njohura...

   Egzonës nga Prizreni i mohohet puna si mësuese vetëm pse mban mbulesë!

   Ka përfunduar studimet bazë (Bachelor) në Fakultetin e Edukimit dhe po vazhdon masterin. Por përkundër këtyre, sigurisht dhe diplomës, nuk po mund të punësohet si mësimdhënëse në një nga shkollat e Prizrenit ku ka...

   Akademikja maqedonase pranon Islamin

   BALIKESİR (AA) - Sllavica Jakimovska, anëtare e stafit akademik në një universitet në Maqedoni, pranoi fenë islame në një ceremoni të organizuar në qytetin Edremit të provincës Balıkesir në Turqi, ku kishte shkuar për...

   Muslimania turke shpallet “heroina e vitit 2017” në Suedi

   Muslimania turke është shpallur “heroina e vitit 2017” në Suedi. Ajo është nënë e 7 fëmijëve u votua më shumë nga publiku për të fituar çmimin “Heroi i Vitit” në kategorinë “Drita Udhëzuese”, një konkurs i...
   - VAJADA ART NË MATERIE -

   ARTIKUJT E FUNDIT

   Shkencëtarja shkodrane e mjekësisë, nderohet nga presidenti italian

   Në ditët e kërkimit shkencor Egesta Lopçi mori ftesë nominale nga presidenti italian. Ajo ishte ftuar në presidencën italiane si një ndër personalitetet e...

   Mjaft e objektivizuat dhe përkufizuat femrën si një qenie e brishtë*

   Mbaj mend që në fillimet e mia në Islam, teksa shfletoja literaturë që fliste për femrën muslimane, sidomos ato që kishin të bënin me...

   Elma, bashkëshortja e Muamer Zukorliç: liria ime nën hixhab…

   Elma Elfić Zukorliç, njihet si ndër ndër gratë më të suksesshme në Serbi, e cila pos arsimimit të një niveli të lartë, drejton prej...
   error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!