E diel, Qershor 17, 2018
Lajme

Lajme

   Ligjit anti-burka në Austri: kjo nuk është demokracia!

   Aktivistët dhe ekspertët kanë dënuar ligjin e hyrë në fuqi të dielën  në Austri me të cilin ndalohet velloja e fytyrës, si “kundërproduktiv” dhe si një “sulm ndaj lirisë fetare”. Ligji, i njohur ndryshe si...

   Trump braktis “muslim ban”, analistët: politika e Presidentit ndryshon pas vizitës në Arabinë Saudite

   Donald Trump ka hequr më në fund një nga pjesët më të debatueshme të fushatës dhe të sjelljes së tij si President, që shkaktoi edhe kundërshtimin më të madh jo vetëm nga shqoqëria amerikane,...

   Qeveria e Mianmarit shpallet fajtore për gjenocid

   Gjykata Ndërkombëtare Popullore Permanente ka gjykuar se qeveria e Mianmarit ka kryer gjenocid ndaj pakicës muslimane në vend, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas lajmeve në disa media, Gjykata Ndërkombëtare Popullore Permanente e ka shqyrtuar në...

   OKB: Rritet në 429 mijë numri i muslimanëve të Arakanit të strehuar në Bangladesh

   Duke njoftuar se ka arritur në 429 mijë numri i muslimanëve të Arakanit që janë strehuar në Bangladesh duke u larguar nga dhuna e nisur më 25 gusht në Mianmar, Kombet e Bashkuara (OKB)...

   Inspektorati i Arsimit hulumton rastin e vajzave me shami të cilat u penguan nga...

   Hilali dhe Azali edhe sot kanë vazhduar të ndjekin procesin mësimor pa u penguar nga askush. Nga Inspektorati shtetëror i arsimit thonë se do të hulumtojnë rastin, se përse vajzat u penguan për të...

   Njihuni me këshilltaren e parë me hixhab në Sidnej

   Më parë këtë javë, një grua libaneze-australiane me hixhab u bë këshilltarja e parë muslimane e mbuluar në Australi. Të shtunën, Nadia Saleh dhe tre persona të tjerë muslimanë fituan një vend në këshillin më...

   Shkolla Verore FOCIC 2017

   Ftesë për aplikim Afati i fundit: 3 Shtator 2017 Data dhe vendi: 08 – 11 Shtator 2017, Mavrovë (Maqedoni) Përshkrimi: Fondacioni Qendra e Civilizimit Islam në Shkup organizon shkollën verore me temë: "Vetja dhe Tjetri në Ballkan” e...

   Kur perandorja austriake shëtiste nëpër rrugët e Vjenës e mbuluar; kush e pagoi?

   Pak ditë më parë, ministri i Jashtëm austriak Sebastian Kurz tha se “gratë në Sarajevë dhe Prishtinë paguhen që të mbuluara plotësisht të dalin në rrugë”. Deklarata e tij u prit me entuziazëm të...

   Me arsyetimin se janë “të mbuluara” sulmohen dy vajzat dhe bashkëshortja e …

   Me arsyetimin se janë "të mbuluara" sulmohen dy vajzat dhe bashkëshortja e zëvendës kryemyftiut të myslimanëve të Bullgarisë Birali Birali Sekretari i përgjithshëm i kryemyftinisë Xhelal Faik në një deklaratë për Agjencinë e Lajmeve Anadolli...

   FIBA vendos të lejojë hixhabin në basketbollin profesionist

   Një vendim i bordit qendror të FIBA-s, Federatës Ndërkombëtare të Basketbollit, për një rregull që i lejon lojtaret të mbajnë mbulesë koke, është ratifikuar këtë të enjte. Propozimi mori të mërkurën miratimin e bordit qendror,...
   - VAJADA ART NË MATERIE -

   ARTIKUJT E FUNDIT

   Mbulesa e femrës myslimane, si pasqyrim i një identiteti të mohuar

   Nga Driton Arifi Të prehura nën strehën dhe hijen e begative hyjnore, dhe të lumtura me puhinë e lehtë e ledhatuese të mirësive të një muaji...

   “Zemrat e devotshme” apo fiktive?

   Disa mendojnë se janë të denjë të hyjnë në nijetet/qëllimet e të tjerëve, sepse pandehin të jenë aq inteligjentë sa të zhbirojnë në thellësitë...

   Stambolli, kryefjalë e së bukurës, poezisë, ditënetë faljesh

   Në Stamboll mund të gjesh gjithçka: mbi të gjitha gjen vetë njerëzimin, Perëndimin dhe Lindjen. Stambolli vendi i së bukurës, poezisë, misticizmit, portë e...
   error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!