E mërkurë, Janar 17, 2018
Lajme

Lajme

   Njihuni me këshilltaren e parë me hixhab në Sidnej

   Më parë këtë javë, një grua libaneze-australiane me hixhab u bë këshilltarja e parë muslimane e mbuluar në Australi. Të shtunën, Nadia Saleh dhe tre persona të tjerë muslimanë fituan një vend në këshillin më...

   Shkolla Verore FOCIC 2017

   Ftesë për aplikim Afati i fundit: 3 Shtator 2017 Data dhe vendi: 08 – 11 Shtator 2017, Mavrovë (Maqedoni) Përshkrimi: Fondacioni Qendra e Civilizimit Islam në Shkup organizon shkollën verore me temë: "Vetja dhe Tjetri në Ballkan” e...

   Kur perandorja austriake shëtiste nëpër rrugët e Vjenës e mbuluar; kush e pagoi?

   Pak ditë më parë, ministri i Jashtëm austriak Sebastian Kurz tha se “gratë në Sarajevë dhe Prishtinë paguhen që të mbuluara plotësisht të dalin në rrugë”. Deklarata e tij u prit me entuziazëm të...

   Me arsyetimin se janë “të mbuluara” sulmohen dy vajzat dhe bashkëshortja e …

   Me arsyetimin se janë "të mbuluara" sulmohen dy vajzat dhe bashkëshortja e zëvendës kryemyftiut të myslimanëve të Bullgarisë Birali Birali Sekretari i përgjithshëm i kryemyftinisë Xhelal Faik në një deklaratë për Agjencinë e Lajmeve Anadolli...

   FIBA vendos të lejojë hixhabin në basketbollin profesionist

   Një vendim i bordit qendror të FIBA-s, Federatës Ndërkombëtare të Basketbollit, për një rregull që i lejon lojtaret të mbajnë mbulesë koke, është ratifikuar këtë të enjte. Propozimi mori të mërkurën miratimin e bordit qendror,...

   Presidenti i Austrisë u bën thirrje grave të veshin shami

   Presidenti i Austrisë u ka bërë thirrje të gjitha grave që të veshin shami koke në solidaritet me myslimanët për të “luftuar islamofobinë”. Alexander Va nder Bellen tha se liria e shprehjes ishte një e...

   Itali, policja i kërkon muslimanës ta heqë shaminë; ajo refuzon dhe filmon çdo gjë

   Një muslimane indoneziane e cila jeton në Londër tregon se stafi i aeroportit i kërkoi të hiqte shaminë teksa kalonte nga pika e kontrollit. Aghnia Adzkia ishte duke udhëtuar ditën e dielë për në...

   Nike promovon koleksionin e ri dedikuar hixhabit

   Firma e njohur sportive është duke punuar për të nxjerrë linjën e re të quajtur “Nike Pro Hijab” që është produkti i një projekti gati një vjeçar. Për përpilimin e projektit kanë dhënë kontributin...

   Muslimanes shqiptare tentohet t’i shqyhet shamia nga maqedonasit në mes të Shkupit

   Ditën e premte rreth orës 3 të pasdites, m’u në qendër të Shkupit, një 19-vjeçare është sulmuar fizikisht dhe është fyer për shkak të fesë dhe etnisë së saj. Shkupjania Sumeja Ademi është sulmuar nga...

   Turqi, një grua sulmon një muslimane me shami

   Një grua në Stamboll sulmoi një muslimane me shami, një 16-vjeçare,nxënëse kolegji,  e cila po udhëtonte në një furgon me të. Kjo ngjarje ka tronditur të gjithë Turqinë, një vend me shumicë muslimane, pasi...
   - VAJADA ART NË MATERIE -

   ARTIKUJT E FUNDIT

   Aktivistja muslimane refuzon çmimin nga aktorja pro izraelite Gal Gadot,“Wonder Woman”

   Amani Al-Khatahtbeh sapo ka fituar çmimin “Changemaker Award” - “Çmimi për Ndryshimbërësit” si vlerësim për punën e saj ndaj advokimit të bërë për femrat...

   Grisja e hixhabit të një vajze, çështje dite në Kanada: reagon kryemnistri Trudeau

   Policia në Toronto po heton një krim të mundshëm urrejtjeje, pasi një vajzë muslimane 11-vjeçare u sulmua nga një njeri, i cili dyshohet se...

   7 librat më të shitur nga Bukinist.al

   Të preferuarit e mogulëve të biznesit, ndodh të jenë dhe librat më të shitur për vitin 2017. Dhurata më e bukur që mund t’i...
   error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!