E hënë, Dhjetor 17, 2018
Lajme

Lajme

   OKB: Rritet në 429 mijë numri i muslimanëve të Arakanit të strehuar në Bangladesh

   Duke njoftuar se ka arritur në 429 mijë numri i muslimanëve të Arakanit që janë strehuar në Bangladesh duke u larguar nga dhuna e nisur më 25 gusht në Mianmar, Kombet e Bashkuara (OKB)...

   Inspektorati i Arsimit hulumton rastin e vajzave me shami të cilat u penguan nga...

   Hilali dhe Azali edhe sot kanë vazhduar të ndjekin procesin mësimor pa u penguar nga askush. Nga Inspektorati shtetëror i arsimit thonë se do të hulumtojnë rastin, se përse vajzat u penguan për të...

   Njihuni me këshilltaren e parë me hixhab në Sidnej

   Më parë këtë javë, një grua libaneze-australiane me hixhab u bë këshilltarja e parë muslimane e mbuluar në Australi. Të shtunën, Nadia Saleh dhe tre persona të tjerë muslimanë fituan një vend në këshillin më...

   Shkolla Verore FOCIC 2017

   Ftesë për aplikim Afati i fundit: 3 Shtator 2017 Data dhe vendi: 08 – 11 Shtator 2017, Mavrovë (Maqedoni) Përshkrimi: Fondacioni Qendra e Civilizimit Islam në Shkup organizon shkollën verore me temë: "Vetja dhe Tjetri në Ballkan” e...

   Kur perandorja austriake shëtiste nëpër rrugët e Vjenës e mbuluar; kush e pagoi?

   Pak ditë më parë, ministri i Jashtëm austriak Sebastian Kurz tha se “gratë në Sarajevë dhe Prishtinë paguhen që të mbuluara plotësisht të dalin në rrugë”. Deklarata e tij u prit me entuziazëm të...

   Me arsyetimin se janë “të mbuluara” sulmohen dy vajzat dhe bashkëshortja e …

   Me arsyetimin se janë "të mbuluara" sulmohen dy vajzat dhe bashkëshortja e zëvendës kryemyftiut të myslimanëve të Bullgarisë Birali Birali Sekretari i përgjithshëm i kryemyftinisë Xhelal Faik në një deklaratë për Agjencinë e Lajmeve Anadolli...

   FIBA vendos të lejojë hixhabin në basketbollin profesionist

   Një vendim i bordit qendror të FIBA-s, Federatës Ndërkombëtare të Basketbollit, për një rregull që i lejon lojtaret të mbajnë mbulesë koke, është ratifikuar këtë të enjte. Propozimi mori të mërkurën miratimin e bordit qendror,...

   Presidenti i Austrisë u bën thirrje grave të veshin shami

   Presidenti i Austrisë u ka bërë thirrje të gjitha grave që të veshin shami koke në solidaritet me myslimanët për të “luftuar islamofobinë”. Alexander Va nder Bellen tha se liria e shprehjes ishte një e...

   Itali, policja i kërkon muslimanës ta heqë shaminë; ajo refuzon dhe filmon çdo gjë

   Një muslimane indoneziane e cila jeton në Londër tregon se stafi i aeroportit i kërkoi të hiqte shaminë teksa kalonte nga pika e kontrollit. Aghnia Adzkia ishte duke udhëtuar ditën e dielë për në...

   Nike promovon koleksionin e ri dedikuar hixhabit

   Firma e njohur sportive është duke punuar për të nxjerrë linjën e re të quajtur “Nike Pro Hijab” që është produkti i një projekti gati një vjeçar. Për përpilimin e projektit kanë dhënë kontributin...
   - VAJADA ART NË MATERIE -

   ARTIKUJT E FUNDIT

   Lista E Forbes: Doktoresha kanadeze, ndër Personalitetet Më Të Rëndësishme Në Botë

   Revista amerikane e biznesit Forbes, renditi doktoreshën kanadeze 28-vjeçare, Alaa Murabitt në listën e 30 mjekëve më me ndikim të moshës nën 30 vjeç....

   Muslimania nga Skenderaj hyn në librin Guinness

   Emri i Kosovës edhe një herë u përmend në librin e famshëm të rekordeve Guinness. Është Arbnora Fejza Idrizi nga komuna e Skenderajit, e...

   Tre muslimane shkodrane me një pasion të përbashkët: dizajni!*

   Të treja janë muslimane, nga Shkodra, jetojnë dhe studiojnë në Stamboll dhe Eskishehir dhe të treja kanë pasion Dizajnin. Arsenida studion Fashion Dizajn, Raisa...
   error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!