E hënë, Dhjetor 17, 2018
Lajme

Lajme

   Muslimanes shqiptare tentohet t’i shqyhet shamia nga maqedonasit në mes të Shkupit

   Ditën e premte rreth orës 3 të pasdites, m’u në qendër të Shkupit, një 19-vjeçare është sulmuar fizikisht dhe është fyer për shkak të fesë dhe etnisë së saj. Shkupjania Sumeja Ademi është sulmuar nga...

   Turqi, një grua sulmon një muslimane me shami

   Një grua në Stamboll sulmoi një muslimane me shami, një 16-vjeçare,nxënëse kolegji,  e cila po udhëtonte në një furgon me të. Kjo ngjarje ka tronditur të gjithë Turqinë, një vend me shumicë muslimane, pasi...

   Vullnetarja që i solli internetin një fshati të tërë

   Një vullnetare, 21 vjeçe e quajtur Gamze Tutan, studente në Universitetin Dumlupınar u nis për në një fshat të Afjonkarahisarit për të dhënë mësim informatike për fëmijët e zonës. Mirëpo nënat e fëmijëve duke qenë...

   Tërhiqet projekt-ligji për ndalimin e ‘burkës’ në Gjeorgji

   Jason Spencer, i cili propozoi projekt-ligjin që ndalon mbulimin e fytyrës, shprehu se e kishte projektuar ndalimin në fjalë duke iu referuar pjestarëve të organizatës masonike Ku Klux Klan, për të mos i lejuar...

   Kryetari i Malishevësh: mbartja e shamisë në shkollë brenda normave ligjore

   Në fshatin Drenoc të komunës së Malishevës, disa prindër kanë kërkuar përjashtimin nga puna të arsimtares së matematikës, Fatmire Bujupit për shkak se kjo e fundit bartë shami. Kjo kërkesë ka ngjallur reagime të shumta...

   Muslimanes i vihet nofka “ISIS” në albumin shkollor të fundvitit

   Bayan Zehlif nuk është ISIS-I, por ja që kështu e kanë emërtuar në albumin e fundvitit shkollor në një shkollë të mesme në Kaliforni. Zehlif postoi në Twitter një fotografi nga albumi i shkollës duke...

   Në Edmonton të Kanadasë prezantohet një uniformë për policet myslimane

   Shërbimi Policor i qytetit Edmonton në Kanada, bëri publike këtë javë uniformën e re për punonjëset e tij që i përkasin besimit mysliman. Është e kuptueshme që shamia për femrat myslimane do të jetë e...

   Belgjikë, 18 muaj burg për gruan muslimane që nuk pranoi të heq burkën

   Një grua e besimit Musliman në Bruksel, e cila para tre vitesh, kundërshtoi policët për heqjen e burkës, u dënua me 18 muaj dënim me burg, raporton Anadolu Agency (AA). Sipas vendimit të gjykatës 27 vjeçarja Stephanie Djato, është...

   Përjashtohet konkurentja nga Miss Universe 215; ofendoi muslimanët në Twitter

   Miss Puerto Rico 2015 është përzën nga konkurimi pasi ka publikuar një sërë postimesh kundër muslimanëve në Twitter. Tashmë mesazhet janë hequr  dhe Velez ka kërkuar falje. CNN ka mundur të bëj foto-ekrani faqes së saj...

   Rrihet murgesha, kujtuan se ishte muslimane me shami

   Një ngjarje e mungesës së tolerancës ka ndodhur dje në Bolzano të Italisë. Një murgeshë 63 vjeçe është rrahur dhe shtrirë përtokë nga një grup djemsh në mes të rrugës në lagjien e qujatur ...
   - VAJADA ART NË MATERIE -

   ARTIKUJT E FUNDIT

   Lista E Forbes: Doktoresha kanadeze, ndër Personalitetet Më Të Rëndësishme Në Botë

   Revista amerikane e biznesit Forbes, renditi doktoreshën kanadeze 28-vjeçare, Alaa Murabitt në listën e 30 mjekëve më me ndikim të moshës nën 30 vjeç....

   Muslimania nga Skenderaj hyn në librin Guinness

   Emri i Kosovës edhe një herë u përmend në librin e famshëm të rekordeve Guinness. Është Arbnora Fejza Idrizi nga komuna e Skenderajit, e...

   Tre muslimane shkodrane me një pasion të përbashkët: dizajni!*

   Të treja janë muslimane, nga Shkodra, jetojnë dhe studiojnë në Stamboll dhe Eskishehir dhe të treja kanë pasion Dizajnin. Arsenida studion Fashion Dizajn, Raisa...
   error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!