E hënë, Shkurt 18, 2019
Aktualitet

Aktualitet

Deputetja muslimane në Danimarkë sulmuesit nuk i dërgon në gjyq, por …

Özlem Çekic është, nga Ankaraja, një nga deputetet dhe politikanet e para muslimane në Danimarkë, dhe prandaj është bërë objektiv i vazhdueshëm i sulmeve online. Por në vend se të injorojë abuzimin me të, ajo...

Me arsyetimin se janë “të mbuluara” sulmohen dy vajzat dhe bashkëshortja e …

Me arsyetimin se janë "të mbuluara" sulmohen dy vajzat dhe bashkëshortja e zëvendës kryemyftiut të myslimanëve të Bullgarisë Birali Birali Sekretari i përgjithshëm i kryemyftinisë Xhelal Faik në një deklaratë për Agjencinë e Lajmeve Anadolli...

Portereti vajzës turke kthehet në imazhin e ekspozitës në Holandë

Kees W. ka lindur në Rotterdam në vitin 1957 dhe në fakt është një muzikant por që viteve të fundit i është futur fotografisë, pikturës dhe dizajnit.  Ai është i njohur më së shumti...

Raba, gruaja nga Gaza që sfidon bllokadën izraelite me “lodrat artizanale”

Raba Ebu Hattab nga Gaza, përmes lodrave "artizanale" që prodhon vet me vite të tëra, sfidon bllokadën izraelite dhe në të njëjtën kohë siguron jetesën për familjen e saj. Ebu Hattab, nëpunëse në Ministrinë e...

Muslimanet po përpiqen për nisma kundër urrejtjes, po ti?

Në një botë të mbushur me urrejtje e ku islamofobia është në rritje, e ku mediat dhe politikat e mbrapshta bëjnë të tyren, muslimanët kudo në botë po mundohen të gjejnë metoda dhe strategji se si...

FIBA vendos të lejojë hixhabin në basketbollin profesionist

Një vendim i bordit qendror të FIBA-s, Federatës Ndërkombëtare të Basketbollit, për një rregull që i lejon lojtaret të mbajnë mbulesë koke, është ratifikuar këtë të enjte. Propozimi mori të mërkurën miratimin e bordit qendror,...

Një 1 maj ndryshe në rrugët e qyteteve suedeze

Jemi mësuar të shohim më 1 maj punëtorë që dalin në rrugë për të kërkuar të drejtat e tyre, sindikata të organizuara për të dëshmuar dhe forcërisht se janë në veprim, anarkistë që shfrytëzojnë...

Të rinjtë muslimanë dhurojnë mijëra trëndafila në fushatën “Unë jam një musliman, urdhëroni!”

Ditën e shtunë më datë 29 prill u organizua fushata "Unë jam një musliman, urdhëroni!" me iniciativën e Shoqatës Islame për Veprim Kombëtar. Nisma arriti të realizojë takimin me 175 mijë njerëz në 200...

Presidenti i Austrisë u bën thirrje grave të veshin shami

Presidenti i Austrisë u ka bërë thirrje të gjitha grave që të veshin shami koke në solidaritet me myslimanët për të “luftuar islamofobinë”. Alexander Va nder Bellen tha se liria e shprehjes ishte një e...

Itali, policja i kërkon muslimanës ta heqë shaminë; ajo refuzon dhe filmon çdo gjë

Një muslimane indoneziane e cila jeton në Londër tregon se stafi i aeroportit i kërkoi të hiqte shaminë teksa kalonte nga pika e kontrollit. Aghnia Adzkia ishte duke udhëtuar ditën e dielë për në...
- VAJADA ART NË MATERIE -

ARTIKUJT E FUNDIT

Shkencëtarja shkodrane e mjekësisë, nderohet nga presidenti italian

Në ditët e kërkimit shkencor Egesta Lopçi mori ftesë nominale nga presidenti italian. Ajo ishte ftuar në presidencën italiane si një ndër personalitetet e...

Mjaft e objektivizuat dhe përkufizuat femrën si një qenie e brishtë*

Mbaj mend që në fillimet e mia në Islam, teksa shfletoja literaturë që fliste për femrën muslimane, sidomos ato që kishin të bënin me...

Elma, bashkëshortja e Muamer Zukorliç: liria ime nën hixhab…

Elma Elfić Zukorliç, njihet si ndër ndër gratë më të suksesshme në Serbi, e cila pos arsimimit të një niveli të lartë, drejton prej...
error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!