E shtunë, Mars 24, 2018
Aktualitet

Aktualitet

Muslimania ruse që po sfidon presidentin Putin

Këshilltarja Aina Gamzatov dhe gruaja e Myftiut të Dagestanit,  dorëzoi dokumentacionin e nevojshëm për kandidaturën e saj për presidente të Rusisë në komisionin zgjedhor rus. Një kandidat i cili nuk emërohet nga një parti politike...

Pritet me reagime deklarata për shaminë nga ministri i Arsimit në Austri

Kryetari i Bashkësisë Islame të Austrisë (İGGÖ), Ibrahim Olgun theksoi se ndalimi i shamisë me pretekste të ndryshme nuk pajtohet në asnjë mënyrë me lirinë e fesë, të drejtat e njeriut dhe demokracinë. "Për mendimin tonë...

“Vendimi i SHBA-së për Kudsin është padrejtësi”

KUALA LUMPUR (AA) - Rektorja e Universitetit Ndërkombëtar Islam të Malajzisë (IIUM) Zaleha Kamaruddin e ka cilësuar si "bazë të padrejtësisë" vendimin e SHBA-së mbi Kudsin, raporton Anadolu Agency (AA). Rektorja e IIUM, Kamaruddin në...

Esra Albayrak: gratë dhe fëmijët duke paguar çmimin e njohjes së Jerusalemit si kryeqytet...

ANKARA (AA) – Kryetarja e Këshillit Konsultativ të Grave të Organizatës për Bashkëpunim Islam (OIC), Esra Albayrak, paralajmëroi se gratë dhe fëmijët më së shumti do ta paguajnë çmimin e procesit të inicuar nga...

Kongresi Ndërkombëtarë i Grave dhe fjalimi i Presidentit për femrën muslimane

Më datë 5 dhjetor në Ankara u mbajt për të dytën herë Kongresi Ndërkombëtar organizuar nga Partia për Drejtësi dhe Zhvillim Dega e Grave nën mbështetjen e Presidentin të Republikës Rexhep Tajip Erdogan si...

Gjyqtari kanadez pezullon ndalimin e nikabit në Quebec

Një gjykatës kanadez pezulloi të premten një pjesë të ligjit të Quebec-ut që i ndalonte femrat të mbanin mbulesë të fytyrës gjatë dhënies ose marrjes së shërbimeve publike, duke u dhënë një fitore të...

Edhe Kantoni St. Gallen ndalon bartjen e burkas

Do të dënohet ai (ajo) që në hapësirë publike bart mbulesë të fytyrës, “sapo ai/ajo të rrezikojë apo kërcënojë sigurinë publike ose paqen në mes të religjioneve” Parlamenti i Kantonit të St. Gallenit ka vendsour...

Holandë, vendim diskriminues ndaj polices me mbulesë

UTRECHT (AA) – Vendimi për të mos lejuar policen muslimane në Holandë, Sarah Izat, që të mbajë mbulesë gjatë punës është “diskriminim”, thuhet në deklaratën me shkrim të Komisionit për të Drejtat e Njeriut...

Muslimania egjiptiane shndërron mbetjet e plastikës në ide me vlerë miliona dollarë

Një adoleshente egjiptiane ka zbuluar një mënyrë të lirë për të shndërruar mbeturinat e plastikës në gaz- dhe mund të përfitojnë miliona dollarë çdo vit. Ideja e Aza Faid ka tërhequr vëmendjen e Institutit të...

Poetja nga Shkupi me çmimin e parë në kategorinë e moshave të reja

Poetja e re nga Shkupi, Shqipe Palloshi u vlerësua me çmimin e parë në kategorinë e krijimtarisë së moshave të reja për vëllimin e saj poetik, me tematikë “E bukura në shpirt dhe në...
- VAJADA ART NË MATERIE -

ARTIKUJT E FUNDIT

Përkthimet nga arabishtja: si e zbuluan europianët botën arabe dhe Islamin

Duke kërkuar të kundërshtojnë Islamin, akademikët mblodhën libra nga Lindja e Mesme dhe ndërsa përkthenin, pavarësisht bindjeve të tyre, fituan një respekt më të...

Ja si emigrantët po shpëtojnë nga zhdukja qytetin e vogël siçilian

Me një popullsi të moshuar dhe në tkurrje të shpejtë, qyteti Sutera në Sicili e pa fluksin migrator drejt Italisë si një mundësi shpëtimi. Kur...

Një histori e vjetër: në kërkim të një Volteri musliman

Fakti se muslimanët nuk kanë një Volter nuk do të thotë se ata nuk dinë asgjë rreth arsyetimit kritik, ashtu si fakti se Perëndimi...
error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!