E shtunë, Shtator 22, 2018
Aktualitet

Aktualitet

Lista e Forbes: Doktoresha kanadeze muslimane, ndër personalitetet më të rëndësishme në botë

Revista amerikane e biznesit Forbes, renditi doktoreshën kanadeze 28-vjeçare, Alaa Murabitt në listën e 30 mjekëve më me ndikim të moshës nën 30 vjeç. Murabitt aktualisht shërben si Komisioner e Lartë e OKB-së për Politikat...

Ekstremizmi i dhunshëm në shoqërinë shqiptare:pasojë e ndikimit të mjedisit social-kulturor!

Shoqëria shqiptare është e vërtetë se nuk është e mbrojtur nga ekstremizmi i dhunshëm, qoftë ky me burim fetar, ideologjik, politik, social, racor etj. Dhuna mes nesh është pjesë në mjaft raste e familjes, e...

Muslimania turke shpallet “heroina e vitit 2017” në Suedi

Muslimania turke është shpallur “heroina e vitit 2017” në Suedi. Ajo është nënë e 7 fëmijëve u votua më shumë nga publiku për të fituar çmimin “Heroi i Vitit” në kategorinë “Drita Udhëzuese”, një konkurs i...

Doktoresha e parë shqiptare nga Kosova në fushën e Tefsirit

Kosovës së fundmi i është shtuar edhe një doktor shkence, por kësaj radhe bëhet fjalë për një femër e cila ka arritur që të marrë titullin doktor shkence në një prej Universiteteve të Jordanisë....

Aktivistja muslimane refuzon çmimin nga aktorja pro izraelite Gal Gadot,“Wonder Woman”

Amani Al-Khatahtbeh sapo ka fituar çmimin “Changemaker Award” - “Çmimi për Ndryshimbërësit” si vlerësim për punën e saj ndaj advokimit të bërë për femrat muslimane dhe fuqizimin e tyre. Mirëpo, ajo e refuzoi këtë...

Grisja e hixhabit të një vajze, çështje dite në Kanada: reagon kryemnistri Trudeau

Policia në Toronto po heton një krim të mundshëm urrejtjeje, pasi një vajzë muslimane 11-vjeçare u sulmua nga një njeri, i cili dyshohet se u përpoq të grisë hixhabin dy herë, në rrugën e...

Muslimania ruse që po sfidon presidentin Putin

Këshilltarja Aina Gamzatov dhe gruaja e Myftiut të Dagestanit,  dorëzoi dokumentacionin e nevojshëm për kandidaturën e saj për presidente të Rusisë në komisionin zgjedhor rus. Një kandidat i cili nuk emërohet nga një parti politike...

Pritet me reagime deklarata për shaminë nga ministri i Arsimit në Austri

Kryetari i Bashkësisë Islame të Austrisë (İGGÖ), Ibrahim Olgun theksoi se ndalimi i shamisë me pretekste të ndryshme nuk pajtohet në asnjë mënyrë me lirinë e fesë, të drejtat e njeriut dhe demokracinë. "Për mendimin tonë...

“Vendimi i SHBA-së për Kudsin është padrejtësi”

KUALA LUMPUR (AA) - Rektorja e Universitetit Ndërkombëtar Islam të Malajzisë (IIUM) Zaleha Kamaruddin e ka cilësuar si "bazë të padrejtësisë" vendimin e SHBA-së mbi Kudsin, raporton Anadolu Agency (AA). Rektorja e IIUM, Kamaruddin në...

Esra Albayrak: gratë dhe fëmijët duke paguar çmimin e njohjes së Jerusalemit si kryeqytet...

ANKARA (AA) – Kryetarja e Këshillit Konsultativ të Grave të Organizatës për Bashkëpunim Islam (OIC), Esra Albayrak, paralajmëroi se gratë dhe fëmijët më së shumti do ta paguajnë çmimin e procesit të inicuar nga...
- VAJADA ART NË MATERIE -

ARTIKUJT E FUNDIT

Një ashure letrare

Një mikesha ime, e dashuruar pas Stambollit, më ka thënë gjithmonë, që kur të shkoja atje të mos mbetesha tek bakllavaja turke dhe kunefeja,...

Përkthimi i titujve të serialeve turke: tendencioze apo diletante?

Nga Irena Sedja Krahas emisioneve të ndryshme, një hapësirë të konsiderueshme në programacion mbushin edhe serialet, një trend prej thuajse 20 vjetësh në ekranin shqiptar....

Brunilda Basha: Arkitektja që pikturon në vargje!

Shkëlqe, si yjet që vetëtijnë në mes të errësirës me re, Luaj melodinë e zemrës, nën tingujt e Heshtjes Shkëlqe! Ndriço…! Përqafoje suksesin dhe motivo!...
error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!