E hënë, Dhjetor 17, 2018
Aktualitet

Aktualitet

Muslimania tuniziane po përpiqet të luftojë paragjykimet dhe islamofobinë përmes artit të saj

Ju kujtohet Tekua bin Muhamed, gazetarja grafike nga Tunizia e cila me karikaturat e saj i përdorte për përcjelljen e mesazheve të forta kundër islamofobisë? Një tjetër vajzë nga Tunizia Soufeina Hamed, po bën...

Muslimania amerikane fiton gjygjin pasi ju hoq shamia me forcë nga policia

Policia duhet të paguajë 85 mijë dollarë si dëmshpërblim për gjestin e kryer pa të drejtë ndaj muslimanes me shami.   Përfaqësuesi i Këshillit Amerikan për Marrdhëniet Islame (CAIR-LA -shoqata më e madhe advokuese për...

Kafeneja me një mision të veçantë

Hideout quhet lokali në Grange Gardens që ofron kafe për të pastrehët, libra falas, rrjetëzim midis besimtarëve të feve të ndryshme si dhe vende pune për të rinjtë. Lokali u hap në fillim të...

A është Palestina çështje fetare apo jo? Ja si përgjigjet 11-vjeçarja palestineze

Gazetarja më e vogël e Palestinës, 11 vjeçarja Janna Jihad thotë se “beson se të gjithë fëmijët në botë janë brez i ri, që kanë mundësi të çlirojë Palestinën dhe të sjellin ndryshime”. Gazetarja palestineze,...

Për Kikinë, Çulin, dhe gratë e “dhunuara” në plazhe

Nga Ermir Hoxha Vapës së këtyre ditëve korriku iu bashkangjit dhe një debat përvëlues, ai mbi dhunimin e pretenduar të ca grave prej burrave respektivë, në ambiente plazhi. Narrativa nervoze e gazetarit Mentor Kikia, në...

Deputetja muslimane në Danimarkë sulmuesit nuk i dërgon në gjyq, por …

Özlem Çekic është, nga Ankaraja, një nga deputetet dhe politikanet e para muslimane në Danimarkë, dhe prandaj është bërë objektiv i vazhdueshëm i sulmeve online. Por në vend se të injorojë abuzimin me të, ajo...

Me arsyetimin se janë “të mbuluara” sulmohen dy vajzat dhe bashkëshortja e …

Me arsyetimin se janë "të mbuluara" sulmohen dy vajzat dhe bashkëshortja e zëvendës kryemyftiut të myslimanëve të Bullgarisë Birali Birali Sekretari i përgjithshëm i kryemyftinisë Xhelal Faik në një deklaratë për Agjencinë e Lajmeve Anadolli...

Portereti vajzës turke kthehet në imazhin e ekspozitës në Holandë

Kees W. ka lindur në Rotterdam në vitin 1957 dhe në fakt është një muzikant por që viteve të fundit i është futur fotografisë, pikturës dhe dizajnit.  Ai është i njohur më së shumti...

Raba, gruaja nga Gaza që sfidon bllokadën izraelite me “lodrat artizanale”

Raba Ebu Hattab nga Gaza, përmes lodrave "artizanale" që prodhon vet me vite të tëra, sfidon bllokadën izraelite dhe në të njëjtën kohë siguron jetesën për familjen e saj. Ebu Hattab, nëpunëse në Ministrinë e...

Muslimanet po përpiqen për nisma kundër urrejtjes, po ti?

Në një botë të mbushur me urrejtje e ku islamofobia është në rritje, e ku mediat dhe politikat e mbrapshta bëjnë të tyren, muslimanët kudo në botë po mundohen të gjejnë metoda dhe strategji se si...
- VAJADA ART NË MATERIE -

ARTIKUJT E FUNDIT

Lista E Forbes: Doktoresha kanadeze, ndër Personalitetet Më Të Rëndësishme Në Botë

Revista amerikane e biznesit Forbes, renditi doktoreshën kanadeze 28-vjeçare, Alaa Murabitt në listën e 30 mjekëve më me ndikim të moshës nën 30 vjeç....

Muslimania nga Skenderaj hyn në librin Guinness

Emri i Kosovës edhe një herë u përmend në librin e famshëm të rekordeve Guinness. Është Arbnora Fejza Idrizi nga komuna e Skenderajit, e...

Tre muslimane shkodrane me një pasion të përbashkët: dizajni!*

Të treja janë muslimane, nga Shkodra, jetojnë dhe studiojnë në Stamboll dhe Eskishehir dhe të treja kanë pasion Dizajnin. Arsenida studion Fashion Dizajn, Raisa...
error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!