E enjte, 29 Shtator, 2022
Op-Ed

Op-Ed

Interesi personal apo kolektiv, në zgjedhjet politike?

Nga Hajrije Emini Sinani - Psikologe Njerëzit janë qenie komplekse dhe për ta zbërthyer këtë kompleksitet nuk mund të mjaftohemi vetëm me shpjegimin e një këndvështrimi, por duhen bashkuar...

Letër e hapur aktivistes për të drejtat e njeriut

Nga Irida Ndreu I drejtohem aktivistes në fjalë Zhaklin Lekatari:Si fillim, dua të nis me "guximin" e saj për të fotografuar e më pas publikuar njerëz të thjeshtë, pa dijeninë e tyre.

Na ishte një herë një biblotekë… që nuk është më!

Vetëm pesë minuta larg sheshit Skëndërbe, shumë pranë “Mavrovkës”, në një ndër rrugët kryesore të kryeqytetit, bulevardi “Goce Delçev”, gjendet kjo ndërtesë e lënë pas dore, e njohur si Biblioteka Kombëtare Universitare...

Rreth shamisë në Kosovë dhe dimensionet e saja

Nga Mustafë Bajrami Në Kosovë, polemikat rreth shamisë herë-herë përshkallëzohen dhe shkaktojnë debate të ndjeshme. Duke qenë se jemi pjesë e “jetesës së njëjtë” në gjithë globin, pra, duke...

Histeri turkofobe në emër të “barazisë gjinore”

Në gati 9 vite në Ankara, si gazetare e pavarur, kam marrë pjesë në shumë pritje të ndryshme me protokoll të lartë, qofshin këto takime nëpër ambasada, zyra të agjensive të Këshillit...

Ndalimi i burkës, Islami politik dhe kriza identitare e Europës

Nga Rim-Sarah Alouane * Zvicra, një vend i goditur fort nga pandemia e koronavirusit, që prej janarit është në mbyllje të pjesshme. Maskat e...

Gratë ne Zgjedhje – Tavani apo Shkëmbi i Qelqtë

Anjeza Xhaferaj Rreli Listat përfundimtare të kandidatëve për deputet përfunduan dhe fushata zgjedhore nisi zyrtarisht. Prurje të reja ndër kandidatët që duken sikur duan të thonë se edhe vetë...

Alma Lama, thirrje fashiste për regres demokratik në Kosovë

Ish ambasadorja e Kosovës, ish deputetja e Kuvendit të Kosovës, ish përfaqësuesja e Lëvizjes Vetëvendosja, ish kandidate për deputete të LDK-së, vazhdon me sulme dhe helm kundër komunitetit musliman vëçanërisht grave...

A do të jetë më mirë sistemi shëndetësor tani?

Nga Anjeza Xhaferraj Java e kaluar u shënjua nga dy ngjarje të rënda në sistemin shëndetësor dhe në lidhje të ngushtë me situatën e shkaktuar nga pandemia. E para dhe ndoshta ajo që bëri më...

Drejtësia hyjnore:pse për djemtë dy kurbane, për vajzat një?

Nga Zilka Spahić-Šiljak Emërtimi i foshnjes është një nga traditat e bukura të praktikuara nga shumë muslimanë, dhe në disa vende, ashtu si edhe në Ballkan, njihet si ‘akikah, një sër ritualesh që në fakt shoqërojnë...

ARTIKUJT E FUNDIT

Yeliz dhe misioni i saj në edukimin e brezave të rinj

Ajo është një grua sa e fortë dhe e zonja aq edhe e buzëqeshur dhe e çiltër. Cilësi këto të domosdoshme kur...

Shpikësia nga Kuvajti anullon pjesmarrjen në “Expo Dubai”, ja arsyeja!

Inxhinierja nga Kuvajti dhe shpikësia ndërkombëtare Jenan Al-Shehab anulon zyrtarisht pjesëmarrjen e saj në "Expo Dubai" pasi u publikua një reklamë në...

Rrugëtimi im me mbulesën Islame!

Të shkruaj sot mbi një vendim të marrë para 20 vitesh, është sa emocionues aq edhe reflektuese do të thoja. Është reflektues...
error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!