E premte, Maj 24, 2019
Ramazan

Ramazan

Ramazani i Dëshirave të mija…

Nga Entela Hidri E ndjeja ndryshe shpirtin tim, ndryshe stisur, shtruar e s’e di si? Një tjetër unë që hynte brenda meje për të qenë një tjetër njeri, më i mirë, më i dashur e...

Tortë me çokollatë e hurma me shtresë karameli

Si me të gjitha ëmbëlsirat, kjo tortë është edhe më e shijshme një ditë më pas. Brumi hurmës kontribuon në cilësinë e kësaj torte duke i dhënë butësi ndërsa për shkëlqim vendosni pak karamel, që...

Biskota me hurma

'Meethi tikya' janë biskota që gjenden në kuzhinën pakistaneze, që e përkthyer fjalë për fjalë është 'ëmbëlsira të ëmbla'. Amvisat zakonisht i bëjnë ato në Ramazan për iftar dhe gjithashtu në muajt e tjerë...

A do të jesh mysafirja ime për iftar?

Hurmat janë një nimet i çmuar i umetit musliman. Ata spikasin më tepër gjatë muajit të Ramazanit, kur iftari hapet me hurma ose ujë, duke ndjekur kështu traditën e Profetit Muhamed a.s. Por hurmat...

Smoothie të shijshme dhe të shëndetshme për iftar

Nga Dr Ismail Lutolli, dietolog-nutricionist (Boronica, banane, fara chia, mjaltë, spinaq) Përbërësit: • 2 filxhan boronica të ngrira • 1 banane • 1 filxhan luleshtrydhe të freskëta • 2 gota jogurt • 2 lugë me fara chia • 1 lugë mjaltë • 1 filxhan...

Disa këshilla të vogla për agjeruesit në udhëtim

Çdo Ramazan, muslimanët në mbarë botën agjërojnë nga agimi deri në perëndim të diellit. Në vendet kryesisht jo-muslimane, njerëzit vazhdojnë të hanë dhe pinë gjatë gjithë ditës dhe gjetja e ushqimit hallall në kohën e...

Kur sadakaja është vetëm një klikim larg

Nga Bint Abdel Hamid  Në këtë kanavacë që na del përpara, tek ky tis i hollë në internet, duke lexuar lajmet, duke kërkuar informacion, duke shfletuar rastësisht faqet e saj, e shoh se sa na ka...

10 ditët e përpjekjes

Nga Na'ima B.Robert  Në mes të valës së pritjes së këtij muaji, parashikimit të fillimit të tij, Ramazani fillon dhe ne e shohim veten  mes  adhurimeve të ndryshme si: agjërimi, recitimi i Kuranit, lutja për t'u...

Agjërimi është pjesë e çdo feje, ja arsyeja sipas antropologjisë së feve

Nga Sara Hejazi Ramazani sapo ka filluar për miliona besimtarë muslimanë në mbarë botën,prej të cilëve 26 milion në Europë, por agjerimi është një trajektore e përbashkët e shumicës së traditave fetare, për arsye të...

Ramazani dëshmon forcën tënde

Nga Hoxhë Bledar Tefik Haxhiu Unë nuk kam mundësi të jem i kujdesshëm me faljen e namazeve me xhemat, sidomos në namazin e sabahut; kur ja, me të ardhur Ramazani dhe ky iluzion menjëherë shuhet e...
- VAJADA ART NË MATERIE -

ARTIKUJT E FUNDIT

Kështu duken iftaret nëpër botë (foto)

Muaji i Ramazanit ka kaluar tashmë gjysmën, me ditë abstenimi nga të ngrënit që variojnë nga 15 deri në 21 orë në disa rajone. I...

Ndjesi Ramazani …një muaj plot urtësi!

Nga Arijana Ibrahimi Të flasësh për muajin e bekuar, për mbretin e 12 muajve nuk të duhet shumë njohuri dhe dije, mjafton që këtë ‘’mirësi”,...

Kush është gati të huazoj për Allahun?*

Nga Hoxhë Omer Dauti Ramazani na mëson ndër të tjera që të kalisim dhe cilësi të ndryshme përveç durimit dhe vetëpërmbajtjes. Na mëson të heqim dorë...
error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!