E premte, Dhjetor 14, 2018
Të tjera

Të tjera

Protesta në Francë, turma sulmon gruan e mbuluar: hiqe shaminë!

Një incident me sfond fetar ka ndodhur në protestat e shpërthyera në mbarë Francën, ku po kundërshtohet rritja e çmimit të karburanteve. Në qendër të akuzave, është vetë ai, presidenti Macron. Në Saint-Quentin, ata që...

Varësia nga interneti e njëjtë me varësinë nga substancat

Nga Majre LEVENISHTI *  Një në 3 persona e konsiderojnë internetin të rëndësishëm sa ajri, uji, ushqimi dhe streha (Jaffe, A., 2011). IAD (Internet Addiction Disorder) i referohet disa aspekteve të përdorimit problematik të internetit. Varësia nga internet...

Dy janë fjalët më vrasëse në botë: është vajzë!

Nga Albina FERKO-NANAJ Sipas përllogaritjeve që nga viti 1990 në Shqipëri janë vrarë 33 000 fetuse bebesh vetëm për arsyen e thjeshtë se ishin vajza. Aborti selektiv ka bërë kërrdinë ndër ne dhe ka prishur...

Reklama e modeles izraelite nuk ka të bëjë me lirinë, por me islamofobinë

 Modelja izraelite Bar Refaeli është në të gjithë titujt kryesorë të kësaj jave dhe po bën lajm duke u akuzuar si raciste dhe islamofobe për shkak të veprimit të saj në një video komerciale...

Pse rendim pas panaireve?

Nga Albana Muja Vit pas viti rikthehet sërisht ky muaj që duket sikur na mobilizon, na shtyn e na bën më të vetëdijshëm ndaj librit ndaj leximit apo ndaj investimit tek bota e tij dhe...

Si ta përballosh humbjen e një njeriu të dashur?

Kanë kaluar dhjetë vjet që kur ime bijë, Elvana, s’është më, dhe unë ende më duket sikur nuk kam arritur ta pranoj humbjen e saj. Vdekja e një njeriu të dashur qenka brenga më...

Si ta kuptoni depresionin

Nga Aurela Pano * Kur përjeton depresionin, lumturia është e padukshme, njeriu nuk gjen asnjë lloj kënaqësie në gjërat që bën, ambiciet dhe motivimi nuk ekzistojnë më, forcat të shterin, shqetësimi dhe ankthi pushtojnë trupin. Mendimet...

Turizmi i bardhë në Turqi dhe treni Orient Ekspres: Linja që falë rrjeteve sociale...

A e keni lexuar librin “Vrasje në Orient-Express” nga Agatha Christie, një ndër kryeveprat e letërsisë krim? Po filmin e 2017-tës me Kenneth Branagh, Johnny Depp, Michelle Pfeiffer dhe shumë aktorë të tjerë të...

Bazat e inteligjencës emocionale në shkolla

Nga Blerina Memaj* Debati mbi temën me fokus në dihotominë kognicion – emocion, ndërlidhet shumë me përpjekjet për të kuptuar dhe arsyetuar se në çfarë shkalle dhe si emocionet mund t’a ndihmojnë arsyen dhe arsyeja...

Kanceri i gjirit, 4 gjëra që duhet t’i kontrolloni

Kanceri i gjirit është forma më e zakonshme e sëmundjes në gjithë botën dhe njerëzit inkurajohen që rregullisht të kontrollojnë gjendjen e tyre shëndetësore. Kanceri i gjirit diagnostikohet çdo dhjetë minuta në një person në...
- VAJADA ART NË MATERIE -

ARTIKUJT E FUNDIT

Tre muslimane shkodrane me një pasion të përbashkët: dizajni!*

Të treja janë muslimane, nga Shkodra, jetojnë dhe studiojnë në Stamboll dhe Eskishehir dhe të treja kanë pasion Dizajnin. Arsenida studion Fashion Dizajn, Raisa...

Si të kalojmë një fundjavë të bukur me familjen pa bërë shumë shpenzime

Nga Diana Syla Të zhytur në përditshmërinë tonë na duket sikur jemi kthyer në rrobotë që vetëm duhet të kryejmë punët e përditshme pa ju...

Një shkrim nga një ngelës

  Nga Shuajb Rexha Meqë studentët u bënë sebeb për të hapur shumë diskutime, si një "ngelës" me dy universitete doja të thoja nja dy...
error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!