E shtunë, Dhjetor 15, 2018
Të tjera

Të tjera

Islamofobët në Francë po mendojnë për luftë civile ndaj musilmanëve

Nga Léonard Faytre * Dhuna e përshkallëzuar në mediat franceze vazhdon të përkeqësohet çdo ditë. Jam i habitur që bashkëqytetarët e m’i po inkurajojnë një luftë civile të mundshme në Francë me qetësi dhe gjakftohtësi, sikur...

Mbulesa e Gruas Muslimane diskutohet në Parlamentin e vitit 1923

Nga “Bisedimet e Këshillit Kombëtar” të vitit 1923, ku më konkretisht është kërkuar nga deputeti Ali Këlcyra heqja e Mbulesës Muslimane për gratë. Në një seancë të posaçme është diskutuar gjerë e gjatë mbi...

Fotografitë mjedisore të vitit: gëzimi i fëmijëve nën shi dhe ndotje peisazhi

Fotografi iranian, Saeed Mohammadzadeh u përzgjodh si fotografi i vitit mes një larmie zgjedhjesh nga mjedisi dhe jeta mes problemeve të krijuara për natyrën dhe botën e gjallë. “End Floating”, imazhi i tij përndjekës...

Sepse mosha juaj është çelësi që hap çdo derë!

Nga Rudina Xhunga Kujtoj veten pa para, por jo pa shpresë. Shpresa nuk ka të bëjë me vitin kur lind , por me vitet e tua, adrenalinën natyrale të tyre. Sepse mosha jote, mosha juaj është...

Një përjetim Shtatori …

E dua Shtatorin... Jemi në muajin Shtator në muajin e pare të stinës së vjeshtës. I ndjej hapat e nxënësve dhe pëshpërimat e tyre. Ata presin te bjerë zilja e parë dhe të ulen në...

Thuaji JO konkurseve të bukurisë për fëmijët!

Para disa ditësh një kolege kishte dëgjuar për një ngjarje në të cilën do zgjidhnin Miss-in më të bukur nga fëmijët pjesmarrës; djem dhe vajza. Më fton të regjistroj dhe Danian(vajzën time).“ Vishe Danian bukur pasi...

Një ashure letrare

Një mikesha ime, e dashuruar pas Stambollit, më ka thënë gjithmonë, që kur të shkoja atje të mos mbetesha tek bakllavaja turke dhe kunefeja, por të mos ikja pa provuar ashuren. Gjë, që unë...

Përkthimi i titujve të serialeve turke: tendencioze apo diletante?

Nga Irena Sedja Krahas emisioneve të ndryshme, një hapësirë të konsiderueshme në programacion mbushin edhe serialet, një trend prej thuajse 20 vjetësh në ekranin shqiptar. Serialet mbulojnë një shikueshmëri mjaft të gjërë të audiencës duke...

Filozofia minimaliste e shtëpive japoneze

Dashuria e japonezëve për thjeshtësinë është e njohur në mbarë botën. E gjithë kjo thjeshtësi mund të jetë e lidhur me faktin se duke qenë një vend shumë i ekspozuar nga tërmetet, ata nuk...

Gruaja muslimane: fuqia e imazheve dhe rreziku i keqardhjes

nga LILA ABU-LUGHOD Në përfytyrimin e zakonshëm perëndimor, imazhi i gruas së mbuluar myslimane përfaqëson shtypjen në botën myslimane. Kjo e bën të vështirë të mendosh rreth botës myslimane pa menduar rreth grave, vendos një raport...
- VAJADA ART NË MATERIE -

ARTIKUJT E FUNDIT

Tre muslimane shkodrane me një pasion të përbashkët: dizajni!*

Të treja janë muslimane, nga Shkodra, jetojnë dhe studiojnë në Stamboll dhe Eskishehir dhe të treja kanë pasion Dizajnin. Arsenida studion Fashion Dizajn, Raisa...

Si të kalojmë një fundjavë të bukur me familjen pa bërë shumë shpenzime

Nga Diana Syla Të zhytur në përditshmërinë tonë na duket sikur jemi kthyer në rrobotë që vetëm duhet të kryejmë punët e përditshme pa ju...

Një shkrim nga një ngelës

  Nga Shuajb Rexha Meqë studentët u bënë sebeb për të hapur shumë diskutime, si një "ngelës" me dy universitete doja të thoja nja dy...
error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!