E hënë, Dhjetor 17, 2018
Të tjera

Të tjera

Rreziku i ri anti-musliman: mohimi i Islamofobisë

“Islamofobia është një trillim për të shuar debatet,” shkruante Melanie Phillips në The Times. Disa të tjerë, kryesisht eksponentë të ekstremit të djathët, e kanë sfiduar përdorimin e këtij termi. Njëherë, Tommy Robinson, aktivist...

“Problemi Islamik” në Europë, Aleanca e Liberalizmit dhe Feminizmit si shënjues të identitetit europian

Mendësi e polarizuar Një nga pasojat më të mëdha të një mentaliteti të tillë të polarizuar është maskimi i realitetit sociologjik të muslimanëve. Në fakt, ekziston një dalllim i madh ndërmjet imazhit të Islamit në...

Metoda shkencore: ja si mund t’i mësoni fëmijët të bëhen të pavarur

Sipas filozofisë Montessori brenda mureve të shtëpisë, fëmijët zbulojnë ambientin rrethues: eksperimentojnë dhe përvetësojnë aftësitë e tyre duke fituar ngadalë aftësi të reja. Një nga parimet bazë ku mbështetet kjo lloj metodologjie është rëndësia që...

Mbulesa dhe sfidat e kohës

Nëse dikur (vite më parë) sfida më e madhe e një femre ishte të mundej të vendoste mbi kokë urdhërin Hyjnor, sot sfidë akoma më e madhe është ta mbash atë me korrektesë, brenda...

Unë çikës teme s’ia pres krahët!

Nga Shqipe Palloshi Unë çikën teme nuk e msoj me nënshtrim! Ajo ka me lind si qenie e lirë, e plotëpushtetshme për mendimet, vendimet e veta, për trupin e për shpirtin e vet. Ka...

Si ta përballojmë shok-un kulturor?

Nga Marsida Simo Lëvizja e lirë e popullisë, zhvillimi i turizmit, migrimi për shkak të punësimit, jo pak herë shoqërohet edhe me shok (shokim) kulturor, i cili ka disa shkaqe të caktuara, si dhe pasoja....

Sheshi që u bë përshesh…

Nga Albana Muja Vitet e demokracisë në Shqipëri kanë rrjedhur shpejt, duke lënë siç e do edhe rregulli i jetës: gjurmë e shenja; plagë të hidhura por dhe kujtime të bukura. I tillë është...

“Unë ju garantoj që mund të gjeni punën që dëshironi në Shqipëri!”

*Shkruar nga Dalina Buzi për Anabel Është shumë më e thjeshtë se ç’e mendoni! Zgjerimi i shpejtë i Anabel Media këto dy vitet e fundit, na detyroi të kërkonim një zgjerim stafi. Deri më sot (31...

Saga e 15 Korrikut (një rrëfim)

Duke qenë dëshmitare e ngjarjeve të Gezi Parkut dhe valëve të ngjarjeve që pasuan, protestat antiqeveritare u kthyen në një realitet të përditshëm. Kemi përjetuar pasdite të gjata të frikshme mbyllur në apartamentin tonë...

Deshi kalemin e jo lopatën!

nga Afërdita Hyseni Vend i bukur kjo mahalla jonë, ka fusha, male, lumenj e dete. Po njeriu s’jeton veç me ajër?! Bukuria vjen nga standardi dhe ngopshmëria. E artë ishte koha kur njerëzit ngopeshin me pak....
- VAJADA ART NË MATERIE -

ARTIKUJT E FUNDIT

Lista E Forbes: Doktoresha kanadeze, ndër Personalitetet Më Të Rëndësishme Në Botë

Revista amerikane e biznesit Forbes, renditi doktoreshën kanadeze 28-vjeçare, Alaa Murabitt në listën e 30 mjekëve më me ndikim të moshës nën 30 vjeç....

Muslimania nga Skenderaj hyn në librin Guinness

Emri i Kosovës edhe një herë u përmend në librin e famshëm të rekordeve Guinness. Është Arbnora Fejza Idrizi nga komuna e Skenderajit, e...

Tre muslimane shkodrane me një pasion të përbashkët: dizajni!*

Të treja janë muslimane, nga Shkodra, jetojnë dhe studiojnë në Stamboll dhe Eskishehir dhe të treja kanë pasion Dizajnin. Arsenida studion Fashion Dizajn, Raisa...
error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!