E mërkurë, Shtator 19, 2018
Shëndetësi

Shëndetësi

Çfarë mund të bëjë vaji i peshkut për të luftuar stresin?

Vaji i peshkut ka efekt tepër pozitiv për të mbrojtur trurin nga stresi kronik. Ky është konkluzioni i arritur pas një studimi të kryer së fundi nga Universiteti “John Hopkins”. Përdorimi i vajit të peshkut, është...

Dita Ndërkombëtare e Ndërgjegjësimit mbi Autizmin

Autizmi është çregullim i grupit të çregullimeve prevazive të zhvillimit I pari që foli për të në 1943, Leo Kaner, i cili përshkroi 11 raste “autizmi infantil të hershëm”. Cilësitë që shfaqën këta fëmijë ishin...

Pse inteligjenca emocionale është më e rëndësishme se IQ

Nga Blerina Memaj Ndërsa nga pjesa me e madhe e studiueseve besojnë se performanca e një individi është përcaktuar nga IQ-ja e tij se sa nga inteligjenca emocionale, ka dëshmi se IQ përfaqëson vetëm një...

Shkenca ju këshillon të shkoni në plazh sa më shpesh

Uji është kuruesi natyror ndaj stresorëve të jetës. Permban jone pozitive të natyrshme që janë të njohura për aftësinë për t'ju bërë të ndiheni mirë. Pra, nëse jeni duke bere not ose thjesht futni...

Doni fëmijë më të zgjuar dhe me aftësi sociale superiore?

Nëse jeni prind, ju doni më të mirën për fëmijët tuaj. Por cila është një mënyrë që t’u jepni një shtytje lart fëmijëve tuaj për shanse më të mëdha suksesi me vetëm një aftësi? Inteligjenca...

Mos flisni me fëmijët për marrdhëniet seksuale, por flisni me ta për ndjenjat

Nëse pyesni veten për mënyrën më të mirë të mundshme për t’u folur fëmijëve tuaj për marrdhëniet atëherë ndiqni këtë këshillë që duhet të kthehet në një parim për familjen: flisjuni atyre për marrdhëniet...

Pesë gjëra që kurrë nuk duhet t’ua thoni njerëzve që vuajnë

nga Tracy Y. Washington Ah, koha e pushimeve dimërore sapo është afruar. Disa udhëtojnë drejt destinacioneve të ndryshme për të pushuar, të tjerë kthehen për t’i kaluar ato pak ditë pushimi midis sezoneve me prindërit dhe...

Si të shqetësohemi më mirë

nga A. Pawlowski Harrojeni moton“don't worry, be happy/mos u shqetëso, ji i lumtur”. Studimet tregojnë se shqetësimi siç duhet është më mire se sa të mos shqetësohesh fare. Shqetësimi mund të luajë një rol të rëndësishëm në...

Po nëse e zëvendësojmë sheqerin me mjaltin?

Të gjithë e kemi dëgjuar shprehjen se mjalti është ilaç dhe jo pa shkak. Mjalti përdoret si ushqim dhe si një ilaç, në sajë të numrit të madh të përbërësve të shëndetshëm që përmban. Madje...

Inçesti dhe dëmet që shkakton

Nga Blerina Memaj Njeriu ka një botë shpirtërore, ka emocione... dhe ekzistojnë disa rregulla morale që janë të vendosura natyrshëm: se babai është babá, se vëllai është vëlla, edhe se nëna është nënë. Inçesti i nxjerr...
- VAJADA ART NË MATERIE -

ARTIKUJT E FUNDIT

Brunilda Basha: Arkitektja që pikturon në vargje!

Shkëlqe, si yjet që vetëtijnë në mes të errësirës me re, Luaj melodinë e zemrës, nën tingujt e Heshtjes Shkëlqe! Ndriço…! Përqafoje suksesin dhe motivo!...

4 gjërat që sipërmarrësit e rinj duhet t’i dinë para se të nisin idetë...

Së pari vjen ideja e madhe, po pastaj? Për shumë sipërmarrës, ndjekja e ëndrrës për të filluar një biznes është pjesë e barabartë  emocionuese...

Filozofia minimaliste e shtëpive japoneze

Dashuria e japonezëve për thjeshtësinë është e njohur në mbarë botën. E gjithë kjo thjeshtësi mund të jetë e lidhur me faktin se duke...
error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!