E martë, Janar 16, 2018
Shëndetësi

Shëndetësi

Dimensionet emocionale të sëmundjes kronike

Nga Blerina Memaj Një sëmundje kronike fizike konsiderohet si faktor rrizkues për shfaqen e një çrregullimi emocional, çrregullim i cili mund të diagnostikohet si pasojë e faktorëve gjenetikë dhe psiko-social, ose mund të jetë edhe...

Pse nuk duhet që të rikonsumoni spinaqin e fërguar?

Spinaqi është padyshim njëri nga ushqimet më të shëndetshme, por duhet marrë parasysh faktin se gjatë konsumit të tij më mirë është të konsumohet ashtu i përgatitur sepse nuk rekomandohet ringrohja e spinaqit. Spinaqi i...

Pastroni trupin tuaj dhe kthehuni në peshën tuaj normale me dy përbërës

Shumë njerëz grumbullojnë depozita yndyre në trupin e tyre. Këto i bëjnë që ata të rrisin peshën dhe në kohë, bëhet e pamundur të eliminohen mbeturinat toksike nga trupi. Megjithatë, ekziston edhe një problem...

Ja si rradha në lindjen e fëmijëve ndikon në karakterin e tyre

Mund ta keni dëgjuar edhe më parë se fëmijët më të vegjël janë më të llastuarit ose fëmijët e vetëm janë egoistë. A janë këto stereotipe apo vërtetë renditja përcakton karakterin tonë? Teoria e ‘Rradhës...

Ushqimet e syfyrit që ju ndihmojnë të frenoni urinë dhe etjen

16 Ushqimet e Syfyrit që ju Ndihmojnë të frenoni Urinë dhe Etjen!!! Për një Ramazan sa më Frytdhënës për ju, ndiqni këshillat që me kënaqësinë më të madhe duam t’ju servirim… Ramazani është muaji i Mëshirës...

Sa shpesh duhen ndërruar objektet e higjenës personale?

Pjesë e higjenës ditore janë edhe ndërrimi i çarçafëve, peshqirëve, furçës së dhëmbëve etj. Por sa shpesh duhet ti nderrojmë? Ky shkrim paraqet rëndësinë e higjenës ditore kur bëhet fjalë për objekte të tilla të...

Tortë me spinaq

Për pandispanjën (bazën) -5 kokrra vezë -5 lugë gjelle sheqer -5 lugë gjelle miell -1 paketë vanilje -1 paketë fryrës ëmbëlsirash (sodë) -1 filxhan kafeje vaj -150gr spinaq Fillimisht marrim vetëm gjethet e spinaqit dhe i ziejmë. Me ndihmën e një blenderi...

Muffin me copëza çokollate dhe arra

  Receta për mufin me copëza çokollate dhe arra Përbërësit: -3 kokrra vezë -1 gotë sheqer -200 ml pana -100 ml vaj -2 gota miell -çokollatë fondente (të zezë) -fruta të thata - fryrës ëmbëlsirash (sodë) -vanilie Fillimisht hedhim vezët e më pas shtojmë sheqerin dhe...

Receta: Tortë për fëmijë

Kjo ëmbëlsirë kërkon pak kohë dhe mund por rezultati është mbreslënës dhe mbi të gjitha fëmijët do të kënaqen me një tortë të përgatitur në shtëpi Për pandispanjën (kekun): -5 kokrra vezë -5 lugë gjelle sheqer -5 lugë gjelle miell -1...

Shpëtoni nga stresi pas lindjes duke i ndarë përgjegjësitë me të tjerë

Klaudia Khan mendon se një rinisje e re e ngadaltë është mënyra më e mirë për t’ia filluar, sidomos kur bëhet fjalë për perjudhën post-partum. Nga Klaudia Khan  Pushimi pas lindjes ka qenë gjithmonë një normë...
- VAJADA ART NË MATERIE -

ARTIKUJT E FUNDIT

7 librat më të shitur nga Bukinist.al

Të preferuarit e mogulëve të biznesit, ndodh të jenë dhe librat më të shitur për vitin 2017. Dhurata më e bukur që mund t’i...

Si të shqetësohemi më mirë

nga A. Pawlowski Harrojeni moton“don't worry, be happy/mos u shqetëso, ji i lumtur”. Studimet tregojnë se shqetësimi siç duhet është më mire se sa të mos...

Irani po merr flakë, por kjo s’ka lidhje fare me shaminë!

Para një jave u njoftua se policia në Iran nuk do të arrestojë më gratë për shkak të mos respektimit të rregullores së veshjes. ...
error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!