E shtunë, Mars 24, 2018
Shëndetësi

Shëndetësi

Muffin me copëza çokollate dhe arra

  Receta për mufin me copëza çokollate dhe arra Përbërësit: -3 kokrra vezë -1 gotë sheqer -200 ml pana -100 ml vaj -2 gota miell -çokollatë fondente (të zezë) -fruta të thata - fryrës ëmbëlsirash (sodë) -vanilie Fillimisht hedhim vezët e më pas shtojmë sheqerin dhe...

Receta: Tortë për fëmijë

Kjo ëmbëlsirë kërkon pak kohë dhe mund por rezultati është mbreslënës dhe mbi të gjitha fëmijët do të kënaqen me një tortë të përgatitur në shtëpi Për pandispanjën (kekun): -5 kokrra vezë -5 lugë gjelle sheqer -5 lugë gjelle miell -1...

Shpëtoni nga stresi pas lindjes duke i ndarë përgjegjësitë me të tjerë

Klaudia Khan mendon se një rinisje e re e ngadaltë është mënyra më e mirë për t’ia filluar, sidomos kur bëhet fjalë për perjudhën post-partum. Nga Klaudia Khan  Pushimi pas lindjes ka qenë gjithmonë një normë...

Një besimtare e fortë është më e mirë se një besimtare e dobët

Nga Adeeba Khan E mbani mend një video që mori dhenë në rrjetet sociale nga një kamera e CCTV: Një vajzë më shami që sulmohej nga një mashkull në ashensor? Kur të gjithë pritëm se...

Receta: Rizoto me shegë

Sezoni i shegëve po afron dhe receta që ju propozojmë ka pikërisht si përbërës kryesorë këtë frut të mrekullueshëm. Përbërësit: 320 gr oriz 2 shegë të vogla 1 qepë e vogël lëng zarzavatesh ose kubeta ...

Individët me sindromën Daun: mbi zbehjen e paragjykimeve dhe krijimin e kushteve për një...

Materiali i përzgjedhur ka një referencë shkencore, por ne do përpiqemi t’i mëshojmë informimit të përgjithshëm, duke ekstraktuar prej tij informacionet dhe të vërtetat që nuk dihen apo stigmatizohen për fëmijët me Sindromën Daun. Sindroma...

Kanelbullar (Rrole me kanellë)

Kanelbullar është një ëmbëksirë me kanellë tradicionale suedeze. Për brumin                                                                                                 PËRBËRËSIT: 50 gr maja për ëmbësira 150 gr gjalpë 500 ml qumësht 100 gr sheqer 2 lugë çaji kripë 3 lugë çaji kardemuma pluhur Afersisht  1kg  miell   MBUSHJA: 100 gr gjalpë 100 gr sheqer 1 lugë gjelle kanellë I lyejmë sipër me një vezë...

Shëtitjet sidomos gjatë stinës së dimrit ndihmojnë në imunitetin e fëmijëve

Sa prej jush kanë shmangur shëtitjet në ditë të ftohta me borë dhe me shi vetëm që mos të ftohen fëmijët? E megjithatë pediatrët këshillojnë të kundërtën. Të mbyllurit në shtëpi gjatë dimrit për të...

Tiramisu me fruta

Përbërësit për 8 persona: 1 maskarpone 250 gr 3 kokrra vezë 3 lugë sheqer 2 paketa biskota për tiramisu (savoiardi)   100 gr kakao/kafe 1 gotë qumësht   500 gr luleshtydhe 1 banane 200 gr arra Pergatitja: Faza e parë: Ndahet e bardha nga e verdha e vezës....

Supë me perime dhe lëng pule

Përberësit: 1 patate 1 kungull 1 karrotë 1 spec 1 qepë 1 domate Majdanoz Piper Koncentrat Lëng limoni Lëngun e mishit të pulës   PREGATITJA Si fillim qërojmë perimet dhe fillojmë me prerjen e tyre kubik sipas rradhës se meposhtme. Qepë Karrotë Patate Kungull Spec Domate Perimet i shtojmë në tenxhere njera pas tjetrës deri...
- VAJADA ART NË MATERIE -

ARTIKUJT E FUNDIT

Përkthimet nga arabishtja: si e zbuluan europianët botën arabe dhe Islamin

Duke kërkuar të kundërshtojnë Islamin, akademikët mblodhën libra nga Lindja e Mesme dhe ndërsa përkthenin, pavarësisht bindjeve të tyre, fituan një respekt më të...

Ja si emigrantët po shpëtojnë nga zhdukja qytetin e vogël siçilian

Me një popullsi të moshuar dhe në tkurrje të shpejtë, qyteti Sutera në Sicili e pa fluksin migrator drejt Italisë si një mundësi shpëtimi. Kur...

Një histori e vjetër: në kërkim të një Volteri musliman

Fakti se muslimanët nuk kanë një Volter nuk do të thotë se ata nuk dinë asgjë rreth arsyetimit kritik, ashtu si fakti se Perëndimi...
error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!