E enjte, 29 Shtator, 2022
Shëndeti

Shëndeti

Abuzimi si flamur shenjues para krimit

Nga Sumea Ramadani Përvojat më të frikshme të një viktime nuk mund të regjistrohen kurrë nga policia ose të kuptohen nga një gjykatës. Mes turpit dhe paturpësisë qëndron boshti mbi të cilin mbështetet dhuna, kushtet meteorologjike...

Kjo adoleshente po zhvillon një videolojë që mat shëndetin mendor

Rasha Alqahtani, një 18-vjeçare nga Arabia Saudite, është e vendosur të ndihmojë bashkëmoshatarët e saj të mësojnë rreth ankthit të tyre.Ajo fitoi çmim e tretë në kategorinë e sjelljeve dhe shkencave shoqërore...

Përballimi i ankthit, “mrekullia” e aktivitetit fizik dhe jo ilaçeve

Shpesh njerëzit nuk e besojnë se ushtrimet fizike e bëjnë këtë ’mrekulli’, pra të përmirësojë kaq mrekullisht shëndetin e tyre mendor. Shumë terapist pohojnë se në nivel fiziologjik ushtrimet fizike ndikojnë pozitivisht...

Si ta duash dikë që është në depresion?

Nga Vlera Bokshi Depresioni është çrregullim i humorit, i cili paraqitet me ndjenjën e pikëllimit, zemërimit, të cilat ndjenja ndikojnë në përditshmërinë e individit. Jo tek...

Kus-kus me perime, receta e një pjate verore plot vlera ushqyese

Përbërësit: 200 gr kus kus, 1 karrotë, 2 patëllxhan, 2 kungulleshka, 3 speca, 1 qepë e kuqe, 3-4 domate, spec djegës, vaj ulliri, kripë, shafran 1.Lajini mirë të gjitha...

COVID-19 dhe dhuna në familje: Kur shtëpia s’është vendi më i sigurt

Të dhënat tregojnë se shkalla e dhunës në familje është rritur ndjeshëm në vendet e Ballkanit që nga vendosja e kufizimeve në lëvizje në luftën kundër COVID-19. “Para karantinës...

Gruaja nga Kosova e cila shëron shumë sëmundje (Video)

 Sylbije Sahiti nga fshati Babush i Muhaxherëve merret me kultivimin e bimëve të ndryshme, përfshirë edhe ato shëruese. Prej tyre arrin të krijoj disa ilaçe. Me ilaçet nga këto...

Arratisje nga realiteti i përditshëm për në rrjetet sociale: rastet problematike

Nga Majre Levenishti, psikologe A keni dëshiruar ndonjëherë të jeni dikush tjetër?– Kjo është pyetja që shumica e njerëzve i përgjigjen me PO.E kush nga ne, nuk ka pasur...

Miti i famshëm se dhimbja na bën më të fortë *

A jeni gjendur edhe ju në mes të një sprove apo një brenge që ju ka shkundur ekzistencën tuaj? Humbja e një personi të dashur, humbja e vendit të punës, humbja e...

Karantina dhe si reaguan profetët

Nëse jeni në izolim / karantinë të COVID-19, përfitoni nga kjo kohë për të reflektuar më shumë në lidhje me këto që do t’ju them: Ishte izolimi në shportë...

ARTIKUJT E FUNDIT

Yeliz dhe misioni i saj në edukimin e brezave të rinj

Ajo është një grua sa e fortë dhe e zonja aq edhe e buzëqeshur dhe e çiltër. Cilësi këto të domosdoshme kur...

Shpikësia nga Kuvajti anullon pjesmarrjen në “Expo Dubai”, ja arsyeja!

Inxhinierja nga Kuvajti dhe shpikësia ndërkombëtare Jenan Al-Shehab anulon zyrtarisht pjesëmarrjen e saj në "Expo Dubai" pasi u publikua një reklamë në...

Rrugëtimi im me mbulesën Islame!

Të shkruaj sot mbi një vendim të marrë para 20 vitesh, është sa emocionues aq edhe reflektuese do të thoja. Është reflektues...
error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!