E martë, Dhjetor 12, 2017
Zëri yt

Zëri yt

T’u ndriçoftë pena bija ime!

nga Afërdita Hyseni Jetën tonë e përshkon koha. E ne marrim çdo çast nga ajo. Memoria u jep jetë momenteve të kaluara. Dikush kujton çastet e lumtura e dikush të trishta. Çdo nënë ndjen kulmin e lumturisë...

Në s’di të hekurosësh, ç’e do gruan!?

Nga Armand Bajrami E keni parasysh atë vragën e kafejtë që le hekuri i rrobave kur prek në mish? Unë po. Pati ndodhur ndonjëherë. Isha vëllai i vetëm i dy motrave më të mëdha. Ai “i...

Kjo është Spilleja…e Majemit!

Nga Ermir Hoxha  Nuk është është plazhi i Spillesë në Kavajë, aty ku prej vitesh familje besimtarësh zgjedhin të pushojnë në një formë që vijon të përbëjë “lajm”, sa herë që serviret si diçka e...

Nga Sarajeva me dashuri …!

nga Adla Mulić Përshendetje, z. Sebastijan Kurz, Sot në mëngjes i mora paratë që na kanë dërguar madje vendosa të dal në qendër pak të ndryshojë imazhin e qytetit tim. Pak shaka, ne paratë i fitojmë me punën...

Xhamia e madhe është një fat i madh!

Një mbrëmje inercie dhe relaksi në divanin tim të rehatshëm, po ndiqja me kurjozitet një dokumentar ku përshkruhej diferenca midis komunitetit katolik me ngjyrë në Amerikë dhe komunitetit katolik të bardhë. Çështja që po...

O Zot, unë u përpoqa…!

"Lum ti, je andej!" "Nëse më dëgjo mua mos u kthe!" "Nuk e kuptoj si mund ta mendosh seriozisht kthimin atje?" Shko shko se do e shohësh, njerëzit po ikin dita ditës, ndërsa ti...."...

“Nëse s’do kisha qenë muslimane, me shumë gjasa do kisha kryer vetëvrasje tashmë.”

nga Miriam Islam * Të gjithë në një pikë të jetës së  tyre përjetojnë dhimbje, siklet dhe frustrim. Emocionet negative janë pjesë e natyrshme e jetës madje  mund të jenë një forcë shtytëse tek disa....

Birit Sirian! Nga një zemër nëne

Nga Bukuri Zejno Biri im i vogël Sirian! U bë disa ditë që nuk mundem ta largoj nga sytë atë trupin tënd të vogël që dridhej, teksa frymëmarrja të vështirësohej nën ndikimin e gazit....

Natyra, një mirëbërëse e heshtur …!

Në degëzat e tua u rrita. Nga frutat e tua shijova në fëmijëri. E sot e rritur dua të përkujdesem për ty, si mëkëmbëse e Zotit në tokë. Dua të të jap përkujdesje për...

Nëse dera është e mbylluar provo hyrjet e tjera

Gjatë jetës njerëzit vrapojnë drejt derës kryesore. Gjithmonë synojmë të kapshmen dhe rrugën e drejtë e lineare duke u shtyrë drejtë turmës. Shpesh herë ka dhe hyrje të tjera nëse kërkon me vëmendje. Në shkollë...
- VAJADA ART NË MATERIE -

ARTIKUJT E FUNDIT

Esra Albayrak: gratë dhe fëmijët duke paguar çmimin e njohjes së Jerusalemit si kryeqytet...

ANKARA (AA) – Kryetarja e Këshillit Konsultativ të Grave të Organizatës për Bashkëpunim Islam (OIC), Esra Albayrak, paralajmëroi se gratë dhe fëmijët më së...

Kongresi Ndërkombëtarë i Grave dhe fjalimi i Presidentit për femrën muslimane

Më datë 5 dhjetor në Ankara u mbajt për të dytën herë Kongresi Ndërkombëtar organizuar nga Partia për Drejtësi dhe Zhvillim Dega e Grave...

Inçesti dhe dëmet që shkakton

Nga Blerina Memaj Njeriu ka një botë shpirtërore, ka emocione... dhe ekzistojnë disa rregulla morale që janë të vendosura natyrshëm: se babai është babá, se...
error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!