E mërkurë, Shtator 19, 2018
Zëri yt

Zëri yt

Mbi Hixhabin …!

nga  Jonida Vishkurti (Hoxha) Referuar statistikave të fundit islami është feja që po përhapet me shpejtësi në shumë vende të botës. Megjithëkëtë hixhabi (mbulesa islame) i femrës muslimane mbetet një problem, shqetësim me të cilin duhen...

T’u ndriçoftë pena bija ime!

nga Afërdita Hyseni Jetën tonë e përshkon koha. E ne marrim çdo çast nga ajo. Memoria u jep jetë momenteve të kaluara. Dikush kujton çastet e lumtura e dikush të trishta. Çdo nënë ndjen kulmin e lumturisë...

Në s’di të hekurosësh, ç’e do gruan!?

Nga Armand Bajrami E keni parasysh atë vragën e kafejtë që le hekuri i rrobave kur prek në mish? Unë po. Pati ndodhur ndonjëherë. Isha vëllai i vetëm i dy motrave më të mëdha. Ai “i...

Kjo është Spilleja…e Majemit!

Nga Ermir Hoxha  Nuk është është plazhi i Spillesë në Kavajë, aty ku prej vitesh familje besimtarësh zgjedhin të pushojnë në një formë që vijon të përbëjë “lajm”, sa herë që serviret si diçka e...

Nga Sarajeva me dashuri …!

nga Adla Mulić Përshendetje, z. Sebastijan Kurz, Sot në mëngjes i mora paratë që na kanë dërguar madje vendosa të dal në qendër pak të ndryshojë imazhin e qytetit tim. Pak shaka, ne paratë i fitojmë me punën...

Xhamia e madhe është një fat i madh!

Një mbrëmje inercie dhe relaksi në divanin tim të rehatshëm, po ndiqja me kurjozitet një dokumentar ku përshkruhej diferenca midis komunitetit katolik me ngjyrë në Amerikë dhe komunitetit katolik të bardhë. Çështja që po...

O Zot, unë u përpoqa…!

"Lum ti, je andej!" "Nëse më dëgjo mua mos u kthe!" "Nuk e kuptoj si mund ta mendosh seriozisht kthimin atje?" Shko shko se do e shohësh, njerëzit po ikin dita ditës, ndërsa ti...."...

“Nëse s’do kisha qenë muslimane, me shumë gjasa do kisha kryer vetëvrasje tashmë.”

nga Miriam Islam * Të gjithë në një pikë të jetës së  tyre përjetojnë dhimbje, siklet dhe frustrim. Emocionet negative janë pjesë e natyrshme e jetës madje  mund të jenë një forcë shtytëse tek disa....

Birit Sirian! Nga një zemër nëne

Nga Bukuri Zejno Biri im i vogël Sirian! U bë disa ditë që nuk mundem ta largoj nga sytë atë trupin tënd të vogël që dridhej, teksa frymëmarrja të vështirësohej nën ndikimin e gazit....

Natyra, një mirëbërëse e heshtur …!

Në degëzat e tua u rrita. Nga frutat e tua shijova në fëmijëri. E sot e rritur dua të përkujdesem për ty, si mëkëmbëse e Zotit në tokë. Dua të të jap përkujdesje për...
- VAJADA ART NË MATERIE -

ARTIKUJT E FUNDIT

Brunilda Basha: Arkitektja që pikturon në vargje!

Shkëlqe, si yjet që vetëtijnë në mes të errësirës me re, Luaj melodinë e zemrës, nën tingujt e Heshtjes Shkëlqe! Ndriço…! Përqafoje suksesin dhe motivo!...

4 gjërat që sipërmarrësit e rinj duhet t’i dinë para se të nisin idetë...

Së pari vjen ideja e madhe, po pastaj? Për shumë sipërmarrës, ndjekja e ëndrrës për të filluar një biznes është pjesë e barabartë  emocionuese...

Filozofia minimaliste e shtëpive japoneze

Dashuria e japonezëve për thjeshtësinë është e njohur në mbarë botën. E gjithë kjo thjeshtësi mund të jetë e lidhur me faktin se duke...
error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!