E shtunë, Shtator 22, 2018
Vitrina e librit

Vitrina e librit

Kush je ti? (Poezi)

nga Sara Benedetti * Nuk besoj se ekziston ndonjë pyetje më të vështirë se kjo Kush je ti? Jo vetëm një emër dhe një origjinë. Si quhem dhe ku kam lindur nuk varej nga unë Kush...

23 Librat që sipas Mark Zuckerberg të gjithë duhet t’i lexojnë

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg ka një mison të vetëm: të lidhë njerëzit në mbarë botën. Për këtë arsye ai lançoi vitin e kaluar klubin e librit me qendër në Facebook, me një listë leximi që fokusohet në “kultura, besime, histori...

Ku dhe çfarë të lexojmë?

Leximi kërkon një disiplinë të rreptë dhe vendosmëri, sidomos ditëve të sotme, që është thuajse e pamundur të përqëndrohesh, me rrjetet sociale nga njëra anë dhe grupet e whatsapp-it nga ana tjetër. Tashmë, është...

KTHIM- Shqipe Palloshi (Poezi)*

Në gjendje dukshëm zbrazët… Shpirt i qetësuar! I lodhur nga stuhitë e përditëshme të lotëve, drithërimave që askujt s’ia ke treguar! Ti je Dëshmitar i dridhjeve të mia! I trishtimit të Jusufit në bunar! Kam thënë që më nuk...

Fustani i nanës (Poezi)

I butë fustani i nanës si zemra e çikës, i kuq si turpi që ulet mbi qerpik, i bukur, i bukur si pranvera e hershme, rrej gjerdanit me lule, lule shumë, vjen tue u ngulfatë shtëngut për kërthizë ku këputen...

5 romanet që do ju ndryshojnë jetën

Të gjithë lexuesit mund të dëshmojë se një libër i bukur ka fuqinë të na lërë aq shumë mbresa e të na ndikojë aq shumë sa kurrë mos të jemi më i njëjti njeri...

Si t’i bëni fëmijët të lexojnë më shumë

  nga Xhemalije Kajushi Margaret Fuller ka thënë: “Një fëmijë që lexon sot është lideri i së nesërmes!” Prandaj prindërit duhet të përdorin çdo mënyrë që t’i mësojnë fëmijët të lexojnë që të vegjël. Aftësia e...

“Jerusalemi” të gjesh paqe përmes ushqimit

Kudo që të jesh, kuzhina do të jetë gjithmonë zemra e një shtëpie, qoftë edhe në Palestinë. Fatima Bheekoo-Shah * Teksa po shkruaj, Gaza po Lufton një tjetër betejë me Izraelin. Zakonisht, nuk para përzihet ushqimi...

Politikat e ligjit islam: Elitat lokale, autoriteti kolonial dhe krijimi i shtetit musliman

Nga Dr. Vanja Hamzić Një libër që synon të perçinojë gjurmët e historisë së legjislaturës islame kur ballafaqohej, dhe detyrimisht ndryshohej, me pushuesit britanik në Malajzi, Egjipt dhe Indi.  Libri është një punim i veçantë që...

Tipologjia e roleve të gruas në kinemanë komuniste

Imazhi dhe roli i gruas do të ishte shumë i rëndësishëm për komunistët, sepse ajo mund të simbolizonte më mirë se kushdo tjetër “botën e re”, “shoqërinë e së ardhmes”, “njeriun e ri”.  Për...
- VAJADA ART NË MATERIE -

ARTIKUJT E FUNDIT

Një ashure letrare

Një mikesha ime, e dashuruar pas Stambollit, më ka thënë gjithmonë, që kur të shkoja atje të mos mbetesha tek bakllavaja turke dhe kunefeja,...

Përkthimi i titujve të serialeve turke: tendencioze apo diletante?

Nga Irena Sedja Krahas emisioneve të ndryshme, një hapësirë të konsiderueshme në programacion mbushin edhe serialet, një trend prej thuajse 20 vjetësh në ekranin shqiptar....

Brunilda Basha: Arkitektja që pikturon në vargje!

Shkëlqe, si yjet që vetëtijnë në mes të errësirës me re, Luaj melodinë e zemrës, nën tingujt e Heshtjes Shkëlqe! Ndriço…! Përqafoje suksesin dhe motivo!...
error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!