Ishte zëri i saj i melodik që e bëri këngëtaren Mennel Ibtissem një lajm në Francë.

Të shtunën në mbrëmje, studentja 22-vjeçare, francezja e diplomuar magjepsi jurinë në The Voice, me interpretimin e saj të këngës “Hallelujah” të Leonard Cohen në gjuhën angleze dhe arabe (Ya ilahi).

Por pas performimit të saj, Ibtissem ka provokuar shumë reagime armiqësore për opinionet që ajo ka postuar në mediat sociale dhe që atëherë është larguar.

Faqet pro-izraelite e kanë akuzuar atë se është “një anëtare e ekstremit të djathtë musliman” dhe “konspiratoraliste”, pasi ajo mbajti qëndrime në Facebook kundër Izraelit dhe vuri në pikëpyetje përfshirjen e muslimanëve në sulmet terroriste të Nisë.

“Qeveria është terroristi i vërtetë”, shkruante ajo në gusht 2016.

Vendet islamofobike kanë kritikuar Ibtissem për shpërndarjen e postimeve nga BarakaCity, një organizatë jo-fitimprurëse islame, duke promovuar libra nga mendimtari Tariq Ramadan dhe gjithashtu për mbështetjen e saj të Lallab, një shoqate franceze feministe që mbron zërat e grave muslimane.

E lindur në qytetin francez Besançon, nga babai siriano-turk dhe nëna marokene-algjeriane, Mennel, një muslimane, tregon qartë simpatinë për çështjen palestineze. Një videoklip tregon këngën e saj “Souris Palestine” (“Buzëqesh Palestinë!”).

Dhe ajo gjithashtu i tha të përditshmes franceze Le Figaro më parë këtë muaj se ajo e konsideron turbanin e saj “një mënyrë më moderne të veshjes së një velloje”.

“Është e pandashme nga pamja ime, nuk do të më shihni kurrë pa të”, tha ajo duke tërhequr një paralele me raperin francez Maître Gims i cili kurrë nuk heq syzet e tij të errëta.

Kjo nuk është hera e parë që një këngëtare femër e veshur me hixhab e ka provuar fatin e saj në The Voice: në 2016, psikologja Amina Skhiri mori pjesë në versionin belg të shfaqjes me “I will survive” nga Gloria Gaynor.

TF1, kanali televiziv që transmeton shfaqjen në Francë, ka qenë i qartë në komentet e mëparshme para paraqitjes së Mennel në atë show, se ajo ishte “tashmë e njohur në mediat sociale” dhe nuk komentoi zhurmën pas shfaqjes.

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.