Disa portale dhe media të ndryshme teksa pasqyrojnë një lajm mbi ndihmën e BE-së për Afganistanin e ilustrojnë këtë lajm me foton e dy grave me burka dhe një fëmijë mes tyre. Ato duan të thonë se Afganistani është burka. Duke thënë kështu me siguri duan te asocijojne burkan me islamin dhe islamin me dhunimin e lirive. Kjo ne rastin me te mire eshte injorance dhe ne rastin tjeter dashakeqesi. Vetem mediat me islamofobe dhe totalisht jo profesionale, padyshim perfiferiket e periferikeve sillen keshtu ne France, Skoci apo Ceki. Normalisht lajmi do ilustrohej me foto nga Komisioni Europian apo me foto refugjatesh ose te dyja bashke. Dhe te mendosh qe kete e bejne gjasme portale te djathta qe duhet te mos kene asnje grime fetarofobie apo islamofobie dhe te mbrojne vlerat e besimit.

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.