Kemi menduar se tragjedia e grave kosovare, apo tragjedia e grave bosnjake gjatë luftës se Bosnjes nuk gjejnë asnjë tragjedi të ngjashme në tërë historinë e njerëzimit.

Në Wikipedia do ta gjeni nën titullin “incident” por në faktë bëhet fjalë për një masakër dhe përdhunim në masë, ndrësa Human Rights Watch numëron deri në 100 viktima të kësaj maskare

Qindra gra u përdhunuan. Nuk u kursyen as vajzat e mitura, ato memecë dhe të shurdhër, të hendikepuara fizikisht apo psiqikisht, madje dhe gratë shtatzëna. Nënat u përdhunuan para vajzave të tyre. Gjyshet dhe mbesat e tyre u përdhunuan në të njëjtën dhomë.

Ishte natë e ftohtë e errët, si sot 26 vite me pare, me 23 shkurt 1991 në Kunan dhe Poshpara, fshatrat binjake në Kashmir, kur barbarët nga Brigada e 4 Pushtuesve Rajputana 68 të ushtrisë indiane e kryen këtë mizori të pashoq në tërë historinë e njerëzimit të një masakre të tillë brenda një nate të vetme.

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.