Psikiatri turk Burak Toprak në një bashkëbisedim ka theksuar se përpos anës shpirtërore agjërimi ndihmon në anën fizike të njeriut.

Nga disa hulumtime që janë bërë është vërejtur se personat të cilët agjërojnë janë më pak të stresuar dhe depresiv, kjo për shkak se truri fokusohet të mund etjen dhe urinë.

Ndër të tjera anë pozitive të agjërimit është vërejtur memorizimi, sepse hormone e urisë të cilat lëshohen nga stomaku shpejtojnë pjesën e trurit i cili mban mend të dhënat. /30Ditët/

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.