Besimtarët e Vjetër të Rusisë dhe modestia e tyre (Foto)

0

Pranë brigjeve të lumit Dniester në juglindje të Ukrainës jeton që prej 300 vjetësh një komunitet nomad që njihen si Besimtarët e Vjetër Ortodoks të Rusisë.


Shumica prej tyre janë larguar nga Rusia për në Ukrainë, Kinë, Brazil dhe Oregon duke gjetur vendstrehim nëpër vende të humbura larg teknologjisë dhe civilizimit modern.
Në vitin 1666 kur refuzuan reformat liturgjike Kryepeshkopit Nikon, u detyruan me forcë të braktisnin tokat e tyre dhe të depërtoheshin jashtë Rusisë. Kështu, deri më ditët e sotme vazhdojnë të ruajnë traditat dhe zakonet e tyre.


Gratë e martuara gjithmonë mbulohen si shenjë devocioni ndaj burrave të tyre dhe Zotit. Ndërsa vajzat beqare hedhin një shami koke të kapur me një kapse

Nada Dosti

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.