E shtunë, Shkurt 29, 2020
Aktualitet

Aktualitet

Godina afër një xhamie në Angli vandalizohet me parulla islamofobe

Policia ka siguruar perimetrin e një ndërtese pranë Qendrës Kulturore Islamike në North Brixton në Mbretërinë e Bashkuar pas raportimeve për "parulla antislamike" në muret e një ndërtese aty afër. "Jam i neveritur nga parullat...

Muslimanet të cilat udhëtuan me 5 kamiona për 4 orë rrjesht në ndihmë të...

Me të marrë vesh lajmin për zjarrin që po përhapej në të gjithë kontinentin, këto zonjat e Australian Islamic Centre vendosën të ofronin ndihmën e tyre. Grupi vajzave dhe grave muslimane nga Newport, Victoria...

Maya Ghazal, nga një refugjate nga Siria në një pilote në Angli

Maya Ghazal, një refugjate nga Siria është bërë pilote në Angli Ajo thotë se diskriminimin që po e përjetonte nuk e ndaloi të ëndërronte. Edhe përkundër shumë peripecive në fund ia doli falë një programi...

Kina do të rishkruajë Kuranin dhe Biblën për të ‘pasqyruar vlerat socialiste’ ndërkohë që...

Kina do të rishkruajë Kuranin dhe Biblën për të 'pasqyruar vlerat socialiste' ndërkohë që vazhdon shtypjen ndaj pakicës myslimane Ujgure, ka zbuluar një raport. Botimet e reja nuk duhet të kenë asnjë përmbajtje që bie...

Belgjikë, Gjykata e Apelit mbështet ndalimin e shamisë në shkolla

Duke përmbysur një vendim të mëparshëm, Gjykata e Apelit e Belgjikës ka mbështetur ndalimin e mbajtjes së shamisë në dy shkolla në rajonin Flemish të vendit. Në vitin 2018, prindërit e 11 studentëve ngritën një...

Hixhabi i fitores: Nike prezanton burkinin e ri për gratë muslimane

Duke filluar nga 1 shkurt, një koleksion i ri i rrobave të notit Nike Victory Swim do të shfaqet në dyqanet Nike në të gjithë botën. Pjesë e koleksionit do të jetë dhe Nike...

14 vjeçaren mundohen ta mbysin me shaminë e kokës, duke u kthyer nga shkolla...

Një vajzë muslimane 14 vjeçare është sul muar brutalisht gjersa udhëtonte me autobus në qytetin Sheffield të Anglisë. Redena Al-Hadi po kthehej nga shkolla së bashku me motrën e saj, Wida, 13 vjeçare, kur u sul mua një grua 40 vjeçare. Inci...

Mona Shindy, kjo është kapitenia e famshme e Marinës Mbretërore Australiane

Kapitenia Mona Shindy, është gruaja më e suksesshme muslimane në Marinën Australiane Mbretërore dhe drejtore e Qendrës për Mbrojtje dhe Studime Strategjike në Kolegjin Australian të Mbrojtjes në Canberra. Mona lindi në Egjipt dhe u...

Në metronë e Londrës: gruaja muslimane mbron nderin e familjes çifute

Një burrë hebre, familja e të cilit përjetoi abuzim verbal anti-semit në një metro të Londrës,  ka thënë se dëshiron të takojë gruan muslimane që u doli në mbrojtje. Burri, identiteti i të cilit nuk...

Kosovarja që donte pilotimin, jetëson ëndrrën e saj në Kanada

Ajo quhet Naime Avdyli Feta, dhe është me origjinë nga Kosova. A mund të quhet grua me fat? Mbase. Ajo jeton në Kanada dhe sapo ka filluar të kaloj me sukses testet e duhura...
FOLLOW: @elitehijab_italia

ARTIKUJT E FUNDIT

Dhembje e një Gruaje

Të kripura lotët pikojnë mbi lëkurën e tretur. Përcëllojnë. Kafshatat cdo natë, kapërdiheshin nën heshtje. Gur që gëlltiteshin Vrisnin n'stomak. Fjalët gjuheshin dhunshëm mbi trup. Shuplaka që kërcisnin zhurmë. Plagë. Shpirt i vrarë, i dhunuar, i pafrymë. Do të...

Suksesi juaj varet edhe nga të thënit “jo”

Ky trik mendor do t’ju ndihmojë të përmirësoni të thënit jo. “Fokusi është tek të thënit jo”, insistonte Jobs. Ja sesi të vendosni nëse...

Namazi si një marrëveshje

Nga Hava Tahiri Lidhja e tyre fillon nga mosnjohja mirë e njëri tjetrit dhe jo vetëm. Shpesh, koha, durimi dhe sprovat i bashkojnë drejtë qëllimeve...
error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!