E hënë, Tetor 21, 2019
Lajme

Lajme

   Çmimi i të qenit muslimane në rrugët e Londrës: brinjë të thyera në stacion...

   Autoritetet e një spitali në Londër kanë treguar “bilancin” e një sulmi islamofob ndaj dy grave me shami, të cilat u sulmuan në një stacion treni, ku njëra prej tyre u la me brirë...

   Ofenduan gratë muslimane të veshura në plazhe, Antiterrori i shpall në kërkim

   Drejtoria e Antiterrorit pranë Policisë së Shtetit bën me dije se duke u nisur nga publikime në media, kanë goditur një rast të nxitjes së urrejtjes fetare. Sipas njoftimit, dy shtetas janë shpallur në kërkim...

   Një tjetër çmim për shkencëtaren shqiptare, Egesta Lopçi

   Egesta Lopçi, dekorohet me një tjetër çmim, këtë herë nga Ministria e Shëndetësisë në kuadër të projektit Starting grant (Fonde mbështetëse për nismën). Ceremonia u mbajt me datë 4 qershor tek Akademia Kombëtare Lincei. Mund...

   Rrëmben vendin e parë, në “Auto Slalom” të Ferizajit, muslimania me mbulesë

   Me datë 23 qershor u zhvillua gara “Auto Slalom” në disiplinën e grave, në Ferizaj, në kuadër të Kampionatit të organizuar nga FASK. Në këtë aktivitet sportiv, morrën pjesë më se 60 garuese nga vendi...

   Franca mbyll pishinat për ta ndaluar fenomenin “burkini”

   Dy pishina publike në juglindje të Francës janë mbyllur pavarësish temperaturave tejet të larta. Ky vendim u morr për të ndaluar frekuentimin nga gratë muslimane që veshin kostumin special të larjes “burkini”. E gjitha nisi...

   Njihuni me nënën e 8 fëmijëve që u bë inxhiniere pas kritikave të të...

   Se arsimimi i vazhdueshëm ia vlen, nuk ka asnjë dyshim. Këtë e konfirmon edhe historia e një gruaje nga Dearborn, SHBA. Najat Machiche është një grua e martuar, nënë e tetë fëmijëve, e cila punon...

   Fiton gjyqin pas 10 vitesh: francezja u hoq nga puna për shaminë

   Një grua franceze që ishte larguar në mënyrë të parevokueshme nga puna ka dërguar çështjen e saj në gjykatë për t’u ankuar. Largimi i saj nga kompania inxhinierike Micropole kishte ardhur pasi zonja Asma Bounaouil ishte paraqitur...

   Sulmohet muslimania me shami në Berlin

   Berlin Policia gjermane ka njoftuar se një ekstremist i ekstremit të djathtë është i dyshuar për sulm verbal dhe fizik ndaj një gruaje muslimane në një stacion metroje në Berlin, transmeton Anadolu Agency (AA). Incidenti ishte...

   Kongresistja muslimane kërcënohet me vdekje pas sulmit të Trumpit kundër saj

   Kongersistja e parë muslimane në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), Ilhan Omar, tha se është duke u përballur me numër të rritur të kërcënimeve me vdekje pasi presidenti amerikan Donald Trump të premten...

   Republikanët amerikanë, gjueti shtrigash kundër muslimanes Ilhan Omar

   Nga Charles M. Blow Në një aktivitet të mbajtur nga Këshilli për Marrëdhëniet Islamo-Amerikane (CAIR), Përfaqësuesja amerikane e Kongresit, Ilhan Omar-i, e njohur ndyshe si e para grua muslimane e zgjedhur në Kongres, ka mbajtur...
   - VAJADA ART NË MATERIE -

   ARTIKUJT E FUNDIT

   Shadie Fetahu, tetovaria e cila menaxhon spitalin e ri me aparatura moderne

   Hapet në Tetovë spitali më i ri privat One Hospital, i cili u mundësua falë investimeve nga Turqia. Punën e ketij spitali në Maqeddoninë e...

   Albin Kurti pyetet për “flirtin” me shaminë

   Njeriu që pret të jetë kryeministër i Kosovës, Albin Kurti, ka dhënë së fundi një shpjegim të shkurtër në lidhje me një temë të...

   Muslimanet e Netflix-it: portretizimi i grave muslimane në platformën më të madhe të industrisë...

   Muslimanet e Netflix-it nuk dallojnë shumë nga portretizimi që i bëhet muslimaneve në filmat e Hollivudit në veçanti dhe atyre perëndimorë në përgjithësi. Portretizimi...
   error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!