E hënë, Tetor 19, 2020
Lajme

Lajme

   Londër: plaku islamofob i turret gruas muslimane në sy të vajzës së vogël

   Një video tronditëse vjen nga Londra, e cila tregon një burrë të moshuar duke fyer një grua myslimane aq shumë sa vajza e saj e vogël nuk ndalet së qari. Megjithatë, plakut islamofob s’ja...

   Nusja në Liban duke pozuar për fotot e dasmës teksa ndodhi shpërthimi

   Një nuse në Liban e cila po pozonte për fotot e dasmës, kapet në momentin kur ndodh shpërthimi në Bejrut, ndërsa nxiton të largohet që aty. Sipas medieve të huaja, ajo gjendej pranë një sheshi...

   Dy rajone gjermane ndalojnë plotësisht nikabin dhe burkan në shkolla publike

   Qeveria e shtetit federal të Baden-Wuerttemberg ndaloi mbajtjen nikabit dhe burkas në shkolla, kështu që tani, përveç mësueseve, kjo ndalesë vlen edhe për nxënëset femra, raportojnë mediat. “Edhe pse nuk presim që një numër...

   I shkruajnë “ISIS” në gotën e kafesë, denoncon Starbucks-in

   E mbani mend incidentin me furrën e bukës në Minnesota? Një tjetër incident islamofob ndodh përsëri në të njëjtin shtet me datë 1 korrik.  Një muslimane 19 vjeçare, me hixhab, thotë se banakieri në Starbucks shkruajti...

   Protestë në Bruksel kundër ndalimit të hixhabit në shkollat e mesme

   Gati 4,000 protestuese arritën nën thirrjen e shumë organizatave joqeveritare për reagim në sheshin Mont des Arts të Brukselit. “Hixhabi është një nga të drejtat e njeriut”, “Hiq duart nga hixhabet tona”, “Ku janë liritë...

   Diskriminim koronar në SHBA: kërkon ndjesë pronari i furrës së bukës

   Një furrë buke në Minneapolis kërkon falje publikisht pasi një kliente me hixhab dhe burka (perçe) postoi një video ku tregonte se një punëtore nuk pranoi t’i shërbente asaj sepse nuk kishte maskën e...

   Për herë të parë në historinë e Serbisë një parlamentare me hixhab

   Për herë të parë në historinë e Serbisë zgjidhet një parlamentare me shami për të përfaqësuar qytetarët e Sanxhakut në parlament. Misala Pramenković, teologe me profesion, u zgjodh deputete në parlamentin e Serbisë. Dr. Misala...

   Pas Britanisë së Madhe edhe Turqia emëron të parën Prokurore Të Përgjithshme me hixhab

   Këshilli i Gjykatës dhe Prokurorisë së Turqisë (HSK) emëroi dje Tuba Ersoz si prokuroren e parë publik të përgjithshme të vendit. Ersoz u emërua si kryeprokurore publike në rrethin Beyşehir në Konya si pjesë e...

   Shpallen fituesit e Festivalit Letrar “Tirana Gate-2020”

   Në këtë festival dedikuar Tiranës si kryeqytet prej 100 vitesh tashmë, morën pjesë nxënës nga gjimnaze të ndryshme të Tiranës, me 3 kategori: ese, prozë dhe poezi me temën “Shpirti i një kryeqyteti që...

   Gjykatësja e parë me hixhab në Britaninë e Madhe

   Raffia Arshad, 40 vjeçe, ka ëndërruar gjithmonë një karrierë në drejtësi që nga mosha 11 vjeçare – përkundër dyshimeve që gjatë rrugëtimit te saj. Ndërkaq afro 30 vjet më vonë, ajo u emërua javën e...

   ARTIKUJT E FUNDIT

   Marilena, një histori suksesi të rikthimit në atdhe

   Marilena Feimi, nga Durrësi, është një histori frymëzuese dhe shembull kuptimplotë i një gjenerate të rinjsh shqiptarë që investojnë shumë për ta ndërtuar jetesën...

   ‘Shuplaka’ Hyjnore ndaj deklaratave djallëzore!

   Ekzaktësisht një javë pas deklaratave kontroverze dhe akuzave famëkeqe të cilat i drejtoi presidenti francez ndaj Fesë Hyjnore – Islamit (e Xhuma, 2 Tetor...

   Çast i vështirë për Macron: humanitarja franceze deklaron kalimin në Islam

   Pas gati katër vjet në Mali, rrëmbimi dhe robëria e së cilës u përdor nga publiku francez, veçanërisht e djathta franceze dhe Presidenti Macron,...
   error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!