E martë, 7 Dhjetor, 2021
Aktualitet

Aktualitet

Muslimania.al solidarizohet me FEMYSO dhe dënon sulmet raciste në EYE2021

Muslimania.al dënon sulmet raciste që ndodhën javën e kaluar në Eventin Rinor Evropian (#EYE2021), ku dy nga organizatorët, FEMYSO dhe DiasporaVoteeu, u shënjestruan nga delegatë të ekstremit të djathtë dhe anëtarë të...

Norvegjia zgjedh deputeten e parë me hixhab

Norvegjia sapo ka zgjedhur deputeten e saj të parë me hixhab dhe gruan e parë me etnicitet somaleze në parlamentin norvegjez si anëtare e Partisë Socialiste të Majtë. ⁠

Itali/ Nuk gjen dot shtëpi sepse është muslimane

Blogerja e njohur italiane ka bërë një denoncim në rrjetet sociale pasi nuk arrin të gjejë një shtëpi me qira pasi kudo që telefonon refuzojne t'ia japin shtepine pasi ka emër të...

Video sensibilizuese nga “Forumi Rinor Rahovica” publikuar në Ditën Ndërkombëtare kundër Dhunës

“Zëri yt nuk mund të ndryshojë botën por mund të ndryshojë mënyrën si ne jetojmë” është ky një ndër mesazhet sensibilizuese në videon nga Organizata JoQeveritare 'Forumi Rinor Rahovica - Departamenti i...

11 vjeçarja malajziane merr çmime ndërkombëtare për shpikjen e saj

Maryam Musamir, nxënëse e klasës së pestë në Malajzi po fiton shpejt lëvdata ndërkombëtare për zbulimin e saj. Inovacioni i fundit i saj bëri që ajo të fiton...

A e dinit se Zëvendës Sekretarja e Përgjithshme e OKB-së është një muslimane?

Quhet Amina J Mohammed, dhe është përbetuar të mbajë premtimin për “Objektivat e Qëndrueshme për Zhvillim (SDG)” dhe për të ndërtuar një botë më të mirë për të gjithë.

Libri “Inteligjenca gjithëpërfshirëse: Si të bëhesh rol model për diversitetin dhe përfshirjen në vendin...

E mbani mend Furkan Karayel, fituesen e dy kategorive në WomenTech Global Awards 2020? Themeluesje dhe drejtuesja e portalit Diversein.com sapo ka publikuar një libër pikërisht mbi diversitetin: “Jam...

Muzeu Islam i Australisë

Disa muaj më parë, compania SDWM nisi fushatën "Për çdo lloj thirrje" - një fushatë që e transformoi akronimin e muzeut në një ftesë. "IMA" ose "I'm a ..." u bë një...

Një re pasigurie mbi gratë me hixhab në Gjermani

Kur 24-vjeçarja Shilan Ahmad erdhi në një kopsht fëmijësh në qytetin gjerman Erfurt, ku duhej të fillonte punën, ajo u kthye menjëherë. Ajo aplikoi për punë dhe bashkangjiti rezymenë...

Për të nxitur përfshirjen e vajzave në arsimim, Uzbekistani lejon shaminë

Për të inkurajuar familjet muslimane praktikante të dërgojnë vajzat e tyre në shkollë, Ministria e Arsimit e Uzbekistanit i lejon vajzat të marrin pjesë në mësimnxënie me shami. Islami...

ARTIKUJT E FUNDIT

“Nuk ka stacione për gratë” nisma e transportit urban në kryeqytetin turk

Gratë në Ankara tani do të mund të zbresin ku dhe kur të duan me autobusët EGO (urbanët shtetëror të bashkisë) pas...

Arbnora Fejza në Ditën e Flamurit me një ekspozitë në muzeun e Jasharajve

Skenderaj, 29 Nentor -Arbnora Fejza nga Drenica tashmë nuk është emër i panjohur jo vetëm për opionin shqiptar as per medit tona...

Përfaqësimi stereotipizues i grave muslimane në kinemanë perëndimore

Nga İrem Yaşar Ashtu si format e tjera të artit, kinemaja është pasqyrim i realitetit. Megjithatë, realiteti në ekran...
error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!