E martë, 7 Dhjetor, 2021
Aktualitet

Aktualitet

Ushtaret e para të Arabisë mbarojnë trajnimin

Ngjarja ceremoniale e të diplomuarve të parë të trajnimit ushtarak u mbajt në Qendrën e Trajnimit të Kuadrove Ushtarak të Arabisë Saudite. Agjencia saudite e lajmeve SPA raporton se...

Në Kabul gratë afgane protestojnë para burrave me armë

Gratë në Afganistan po ngrenë zërin gjithnjë e më shumë kundër pabarazive që i presin me qeverisjen nga talibanët. Dhjetra protestuese u mblodhën në Kabul për të kërkuar më shumë të drejta,...

Müberra Öztürk, gruaja e parë me hixhab në Akademinë Ushtarake Turke

Müberra Öztürk është gruaja e parë me hixhab që diplomohet në Akademinë Ushtarake Turke, pasi mori diplomën e saj në një ceremoni në Stamboll të martën. Shefi i Shtabit...

Berlin, një grua muslimane shtrohet në spital pas sulmit racist

Policia e Berlinit ka bërë të ditur se një grua muslimane me shami u rrah brutalisht në një stacion të metros nga një burrë i cili e ofendoi edhe me sharje...

Grupin i inxhinereve të ekipit robotik “ia mbathin” prej talebanët

Një nënë 60-vjeçare nga Oklahoma, e cila ndihmoi disa anëtare të një “ekipi robotik” të vajzave të njohura ndërkombëtarisht nga Afganistani të iknin nga vendi, tha se po ndihen “aq mirënjohëse” që...

Historia e shitësit të qumështit, heroi i hixhabit

Pas rënies së Perandorisë Osmane dhe hyrjes së francezëve në qytetin Kahramanmaraş në Turqinë jugore, në atë kohë të gjitha gratë mbanin peçen (nikabin).Gjenerali francez në pushtet pa disa prej tyre duke...

Areema Nasreen, heroina që humbi jetën në repartin intensiv

Një nga infermieret që punonte në vijën e parë të betejës me koronavirusin vdiq vetëm pak çaste pasi burri i saj i tha “të mos shqetësohej për fëmijët’. Areema Nasreen ishte vetëm 36 vjeçe dhe...

Turqi, francezja Loana Alvarez Magana pranon Islamin

Myftiu Yaman përgëzoi dhe i uroi suksese në jetë Magana-s e cila u bë muslimane duke shqiptuar Kelime-i Shehadetin Kırşehir Shtetasja franceze, Loana Alvarez...

Nigeria siguron lirimin e 100 nënave dhe fëmijëve të rrëmbyer

Autoritetet në veriperëndim të Nigerisë, kanë thënë se kanë liruar 100 gra dhe fëmijë – kryesisht nëna që kujdesen për foshnjat – që janë rrëmbyer nga banditët. Ky grup...

Rabat, fituesja e Masterchefit nuk i lejohet hyrja në restorant për shkak të hixhabit

Të shtunën më 10 korrik 2021, kuzhinierja e famshme marokene Laila Chini, fituese e Masterchef Morocco, ishte viktimë e një akti islamofob dhe racizmi, në një restorant japonez në kryeqytetin marokene, Rabat.

ARTIKUJT E FUNDIT

“Nuk ka stacione për gratë” nisma e transportit urban në kryeqytetin turk

Gratë në Ankara tani do të mund të zbresin ku dhe kur të duan me autobusët EGO (urbanët shtetëror të bashkisë) pas...

Arbnora Fejza në Ditën e Flamurit me një ekspozitë në muzeun e Jasharajve

Skenderaj, 29 Nentor -Arbnora Fejza nga Drenica tashmë nuk është emër i panjohur jo vetëm për opionin shqiptar as per medit tona...

Përfaqësimi stereotipizues i grave muslimane në kinemanë perëndimore

Nga İrem Yaşar Ashtu si format e tjera të artit, kinemaja është pasqyrim i realitetit. Megjithatë, realiteti në ekran...
error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!