E martë, 7 Dhjetor, 2021
Aktualitet

Aktualitet

Të jesh muslimane në Itali: sfidat dhe peripecitë

"Në mesin e grave ka prej tyre mjaftueshëm të edukuara që mbulojnë kryet me dinjitet për të ruajtur bukurinë e tyre para të huajve, por ka dhe të tjera të cilat janë  të detyruara...

Dita Ndërkombëtare e Shamisë

Që nga data 1 shkurt i vitit 2013, kjo datë u shënua si Dita Ndërkombëtare e Shamisë (World Hijab Day) në nder të miliona grave muslimane të cilat kanë zgjedhur mbulesën islame si mënyrë...

Në Edmonton të Kanadasë prezantohet një uniformë për policet myslimane

Shërbimi Policor i qytetit Edmonton në Kanada, bëri publike këtë javë uniformën e re për punonjëset e tij që i përkasin besimit mysliman. Është e kuptueshme që shamia për femrat myslimane do të jetë e...

Protestoi në heshtje: gruaja muslimane shoqërohet jashtë tubimit të Donald Trump

Një grua muslimane u nxor jashtë një tubimi të kandidatit republikan Donald Trump, pasi qëndroi në këmbë, pa thënë asgjë, por duke mbajtur veshur një bluzë ku lexohej “Selam, unë vij në paqe”. Rose Hamid,...

Belgjikë, 18 muaj burg për gruan muslimane që nuk pranoi të heq burkën

Një grua e besimit Musliman në Bruksel, e cila para tre vitesh, kundërshtoi policët për heqjen e burkës, u dënua me 18 muaj dënim me burg, raporton Anadolu Agency (AA). Sipas vendimit të gjykatës 27 vjeçarja Stephanie Djato, është...

Përjashtohet konkurentja nga Miss Universe 215; ofendoi muslimanët në Twitter

Miss Puerto Rico 2015 është përzën nga konkurimi pasi ka publikuar një sërë postimesh kundër muslimanëve në Twitter. Tashmë mesazhet janë hequr  dhe Velez ka kërkuar falje. CNN ka mundur të bëj foto-ekrani faqes së saj...

Rrihet murgesha, kujtuan se ishte muslimane me shami

Një ngjarje e mungesës së tolerancës ka ndodhur dje në Bolzano të Italisë. Një murgeshë 63 vjeçe është rrahur dhe shtrirë përtokë nga një grup djemsh në mes të rrugës në lagjien e qujatur ...

Gjykata zviceriane e hedh poshtë ndalimin e shamisë së kokës në shkollën e një...

Gjykata Federale Zviceriane e ka hedhur poshtë një ndalim të mbajtjes së shamive të kokës në shkollë, të vendosur nga një komunë e St. Gallen-it. Vendimi i gjykatës gjatë kësaj fundjave i jep fund një...

Mali i Zi, nga 2016 “rrogë” e përjetshme për nënat e tre apo më...

Nga 1 janari 2016, nënat e punësuara të tre ose më shumë fëmijëve në Mal të Zi, të cilat kanë 25 apo 15 vjet të shërbimit në punë, do të marrin një asistencë mujore, raporton...

Më shumë femra muslimane në parlamentin kanadez

Parlamenti Kanadez do të jetë më i larmishëm kësaj here, por edhe më interesanti në historinë e tij. Përpos kryeministrit i cili ka një tatuazh, parlamenti kanadez do të ketë më së shumti femra,...

ARTIKUJT E FUNDIT

“Nuk ka stacione për gratë” nisma e transportit urban në kryeqytetin turk

Gratë në Ankara tani do të mund të zbresin ku dhe kur të duan me autobusët EGO (urbanët shtetëror të bashkisë) pas...

Arbnora Fejza në Ditën e Flamurit me një ekspozitë në muzeun e Jasharajve

Skenderaj, 29 Nentor -Arbnora Fejza nga Drenica tashmë nuk është emër i panjohur jo vetëm për opionin shqiptar as per medit tona...

Përfaqësimi stereotipizues i grave muslimane në kinemanë perëndimore

Nga İrem Yaşar Ashtu si format e tjera të artit, kinemaja është pasqyrim i realitetit. Megjithatë, realiteti në ekran...
error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!