E enjte, Prill 2, 2020
Featured

Featured

Featured posts

“Lumturo dhimbjen” sfilata e bamirësie dedikuar fëmijëve me tumor

Nga Nada Dosti Brixhida Style, një nisëm nga Brixhida Muça, organizon për të tretin vitin aktivitetin “Sfilata e Bamirësisë” Në ambientet e Plaza Hotel, me datë 6 mars, pikërisht në javën e dedikuar gruas dhe ndërgjegjësimit...

Dashuria nuk supozohet të të lëndojë!

Cdo muaj lajme vrasjesh e dhunimesh. Cdo muaj gra të goditura, të përdhosura, të vrara në mes të ditës. Dhe ne reagojmë, reagojmë fuqishëm, na duket e papranueshme. E pa konceptueshme se si është...

Të ndërtojmë një shoqëri në të cilën jemi të gjithë qytetarë europianë

Mersiha Smailoviç Po të më jepej mundësia që të zgjedhja një identitet, megjithëse identitetin tim tashmë e kam të formuar, gjithsesi do të zgjedhja një identitet të pavdekshëm. Të atillë që askush nuk e vë...

Rrëfimi/Nada Dosti: çfarë do të thotë të jesh grua muslimane në 2020?

Një intervistë në lidhje me gratë shqiptare në sferën publike #52GraShqiptare dhënë për The Balkanista. Nga Alice Taylor Nada Dosti është një aktiviste, gazetare, editore, nënë dhe gjuhëtare. Ajo ka mbaruar për përkthim-interpretim në Universitetn e...

HATEMETER: Si të ndalet islamofobia dhe gjuha e urrejtjes online

Projekti Hatemeter (Hate speech tool for monitoring, analysing and tackling Anti-Muslim hatred online) synon të klasifikojë, të rrisë dhe të përhapë njohuritë në lidhje me urrejtjen anti-muslimane online, si dhe të rrisë efikasitetin dhe...

Mbulesa për gruan muslimane çlirim nga çfarëdo mendësie fetishiste, maskuliste dhe seksiste

Nga Latif Mustafa Më vjen mirë që ditëve të fundit ka njëfarë përpjekje më gjithëpërfshirëse kundrejt mohimit të të drejtave të gruas, gjegjësisht, gruas me mbulesë. Ka shumë arsye se pse, individ të caktuar brenda shoqërisë...

Një reflektim mbi narrativën islamofobe tek filmi “The Messiah”

Nga Yasmin Mogahed Dëshiroj të ndaj me ju një reflektim mbi këtë serialin e ri "The Messiah", pasi që mendoj se ka shumë gjëra që duhen sqaruar. Mirëpo nuk dua të ndalem tek debati mbi identitetin...

“Rrëfenjashkence”, libri që shpjegon shkencën me gjuhën e fëmijëve

Një libër xhepi, i bardhë, dhe me një kopertinë me disa fëmijë të kulturave të ndryshme të cilët buzëqeshin. Ky është në pamje të parë libri: "ShkencëRrëfenja: Nëntë tregime përrallore për fëmijë dhe të...

Përse duhet ta ndryshojmë qasjen ndaj leximit

Erdhi përsëri kjo periudhë e vitit kur të gjithë ndihen më të motivuar për ndryshime. Dëshira e vullneti për t’u përmisuar dhe vetëzhvilluar nis pikërisht ditët e para të janarit, pra të një viti...

Vajza e re turke me aftësi të veçanta bëhet milionerja më e re në...

Ümmü Gülsüm, nga Artvin, e bija e një hoxhe të këtij qytetit të vogël në Turqinë verilindore sapo është bërë milionerja më e re e këtij vendi. Ajo sapo ka fituar çmimin prej 125...
FOLLOW: @elitehijab_italia

ARTIKUJT E FUNDIT

Virusi Korona me lajme të mira për ligjin mbi abortin në Itali dhe SHBA

Në shtetin e Ohaios dhe Teksas aborti është kthyer me ligj në një “ndërhyrje e panevojshme” çfarë do të thotë që në rendin e...

Organizimi i jetës në vetëizolim

Nga Ragmi Destani Gati e tërë bota tash është në izolim shtëpiak të detyruar. Dikur: Babai nuk kishte kohë të qëndrojë në shtëpi më gruan...

Rrobaqepsja shkodrane dhuron maska falas

Ne keto dite te veshtira ku te gjithe ne vuajme nga pandemia e nje virusi qe ka bllokuar jeten tone , shpesh here ju...
error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!