E martë, 7 Dhjetor, 2021
Intervista

Intervista

Të jesh mjeke anesteziste në spitalin ku ke lindur

Nazmie Archoura jeton në Padovë (Itali). Ka lindur në Itali nga prindër Sirian në të njejtin spital ku tashmë punon! Është diplomuar në mjeksi dhe në tetorë 2021 përfundoi...

Kjo police angleze konvertohet ne Islam, ja arsyeja

Çdo vit më shumë se 5000 anglezë konvertohen në fenë islame. Më shumë se gjysma e atyre janë të bardhë dhe 75 përqind janë gea. Por cilat janë arsyet pse ata vendosin...

Nga ushtare në infermiere në vijën e parë të urgjencës Covid-19

Raisa Labaran është 29 vjeçe, lindur në Brescia, nga një nënë ganeze dhe një baba nigerian. Ajo është një infermiere që punon në të njëjtin spital ku ka lindur, ku dhe filloi...

Njihuni me shkencëtaren e të dhënave dhe peshëngritësia olimpike

Nga Linda Ashok Ajo ashtë pjesë e minoritetit pakistanezo-amerikanë, shkencëtare të dhënash dhe peshëngritëse olimpike. Por si i bashkoni ajo të gjitha këto identitete për të kapërcyer të gjitha sfidat me të cilat përballesh kur nuk...

Nada Dosti: aktivistja nga Ballkani

Nga Sophie Aek Nada Dosti është një grua me shumë aspekte: gazetare, nënë e re aktive, themeluese e Muslimania.al, paneliste, e diplomuar në dy programe të ndryshme Masteri... Por ajo zgjodhi të prezantohej si një...

Rrëfimi/Nada Dosti: çfarë do të thotë të jesh grua muslimane në 2020?

Një intervistë në lidhje me gratë shqiptare në sferën publike #52GraShqiptare dhënë për The Balkanista. Nga Alice Taylor Nada Dosti është një aktiviste, gazetare, editore, nënë dhe gjuhëtare. Ajo ka mbaruar për përkthim-interpretim në Universitetn e...

Besa Ismaili – Një model i mirë i gruas shqiptare

Intervistë me prof. Besa Ismaili, zv. Dekane në Fakultetin e Studimeve Islame në Prishtinë, Kosovë Besa, si e keni nisur karrierën tuaj? Karriera themelore e secilit njeri është familja, ndaj dhe karrierat zgjidhen me qëllimin...

Një imazh i ri në politikën e Kosovës që kërkon të transformojë rolin e...

Nga Elis Gjevori Apatia politike në Kosovë është në rritje ndërsa partitë politike po përpiqen të arrijnë elektorate të reja. TRT world foli me një kandidate të re e cila dëshiron të bëjë ndryshime. Ndërsa në...

Muslimania finlandeze Linda Hyokki: Europa ka një problem serioz me Islamofobinë

Studjuesja Linda Hyokki – finlandeze e konvertuar në Islam – diskuton arsyet e diskriminimit fetar, të luftës kundër islamofobisë, çështjën e hixhabit dhe mënyrën si të përballemi me narrativat e përditshme kundër muslimanëve. Islamofobia është...

Pro-gjidhënies: njihuni me misionin e rrallë të një nëne të rrallë

Fitesa nuk e kish menduar kurrë se një ditë do t’i përkushtohej një misioni shëndetësor, pa qenë fare në botën e mjekësisë. Ka qenë thjesht të bërit nënë që e ka shtyrë në një ndërmarje...

ARTIKUJT E FUNDIT

“Nuk ka stacione për gratë” nisma e transportit urban në kryeqytetin turk

Gratë në Ankara tani do të mund të zbresin ku dhe kur të duan me autobusët EGO (urbanët shtetëror të bashkisë) pas...

Arbnora Fejza në Ditën e Flamurit me një ekspozitë në muzeun e Jasharajve

Skenderaj, 29 Nentor -Arbnora Fejza nga Drenica tashmë nuk është emër i panjohur jo vetëm për opionin shqiptar as per medit tona...

Përfaqësimi stereotipizues i grave muslimane në kinemanë perëndimore

Nga İrem Yaşar Ashtu si format e tjera të artit, kinemaja është pasqyrim i realitetit. Megjithatë, realiteti në ekran...
error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!