E premte, 14 Maj, 2021
Op-Ed

Op-Ed

A do të jetë më mirë sistemi shëndetësor tani?

Nga Anjeza Xhaferraj Java e kaluar u shënjua nga dy ngjarje të rënda në sistemin shëndetësor dhe në lidhje të ngushtë me situatën e shkaktuar nga pandemia. E para dhe ndoshta ajo që bëri më...

Drejtësia hyjnore:pse për djemtë dy kurbane, për vajzat një?

Nga Zilka Spahić-Šiljak Emërtimi i foshnjes është një nga traditat e bukura të praktikuara nga shumë muslimanë, dhe në disa vende, ashtu si edhe në Ballkan, njihet si ‘akikah, një sër ritualesh që në fakt shoqërojnë...

Gra të fuqishme, Ummet i fuqishëm

Gratë muslimane që nuk mësohen ose nuk mësojnë të mbrohen apo të luftojnë fizikisht për t’u vetëmbrojtur por edhe për të kërkuar të drejtat e tyre është një nga disavantazhet më të mëdha, jo...

A është Hollivudi gati për gratë muslimane në role kryesore?

Nga Iman Zawahry Muslimanët shpeshherë portretizohen në media si një identitet i njëtrajtshëm ndërsa portretizimi i grave muslimane mungon ose është shumë i rrallë dhe i zbehtë. Përmendni një film të Hollivudit që ka për personazh kryesor një...

Degjenirimi netfliksor dhe seriali që nxit pedofilinë

Nga Yasir Qadhi Tashmë, shumica prej nesh mund të kenë dëgjuar (dhe fatkeqësisht mund dhe ta kenë parë) serialin të fiaskos së fundit në Netflix, 'Cuties'. Seriali tregon historinë të jetës reale të një vajze...

Jo trupi im, jo zgjedhja ime

Në lidhje me debatin mbi heqjen e shamisë nga blogeret muslimane Nga Iman Abasi* Unë e kam vënë shaminë kur isha dhjetë vjeç. U ndikova nga mikesha më të mëdhaja se unë që praktikonin hixhabin dhe...

Ç’kërkonte “ferexheja” në protestën e 4 qershorit?

Protesta e 4 qershorit, ajo që kishte si shkas një histori rrënqethëse abuzimi seksual në një shkollë të Tiranës, protagonistë rojen dhe disa nxënës, arriti të mbledhë në shesh një pjesëmarrje masive dhe gjithëpërfshirëse,...

Për xhamitë që s’janë biznese: bota është në krizë, por jo Islami!

Kur e gjithë botë është në krizë nga koronavorusi, ku jeta shoqërore dhe ekonomitë janë futur në kolaps, i vetmi komunitet që s’ka krizë në kuptimin e përfitimeve fundore, është ai musliman në botë. Tej...

Pandemia dhe sistemi imunitar shpirtëror individual dhe kolektiv

Nga Yasmin Mogahed A e keni pyetur veten se pse Covid-19 shkakton simptoma të vogla tek disa njerëz, ndërsa tek të tjerë është vdekjeprurës? Si mund të ndikojë kaq ndryshe i njëjtin virus në dy...

Ramazani dhe shpresa për rimëkëmbje

Nuk është e lehtë të flasësh për shpresë, sidomos kur vendi dhe rajoni po kalon sprova të njëpasnjëshme: tërmetet, krizat politike, tani dhe pandemia dhe gjendja e jashtëzakonshme që pason atë. Ne e perceptojmë shpresën...

ARTIKUJT E FUNDIT

Gazetarja nga RMV, edhe këtë Bajram gëzon shumë familje

Gazetarja nga Shkupi Farije Dauti Bakiu, nuk ndalon aktivitetin e saj humanitar duke i’u dalur në ndihmë të gjithë atyre skamnorëve dhe...

Sadakaja e fitrit, kur dhe si jepet ajo

“Fitr” do të thotë “krijim, natyrë, mbyllje e agjërimit”, etj. Sadakaja ose lëmosha e fitrit quhet shkurt edhe “fitre”. Sadakaja e fitrit...

Njihuni me Mariam Afifi, “vajza alfa” palestineze

Njihuni me Mariam Afifi, vajza alfa e cila buzëqesh ndërsa arrestohet nga forcat izraelite. “Po, ç’bëra unë? Përse po...
error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!