E shtunë, Gusht 8, 2020
Ramazan

Ramazan

Për xhamitë që s’janë biznese: bota është në krizë, por jo Islami!

Kur e gjithë botë është në krizë nga koronavorusi, ku jeta shoqërore dhe ekonomitë janë futur në kolaps, i vetmi komunitet që s’ka krizë në kuptimin e përfitimeve fundore, është ai musliman në botë. Tej...

Një udhëzues për mënyrën e organizimit të duave tuaja këtë Ramazan

Nga Madiyah Rana Duaja ka luajtur një rol të rëndësishëm në jetën time. Ishte arma ime më e mirë për të luftuar dyshimet, frikën dhe hutimin nga sprovat e jetës. Ka patur momente në jetën...

A do ta pranojmë caktimin e Zotit vetëm kur vjen si duam ne?

Nga Yasmin Mogahed Kjo për të cilën do t’iu flas tani do t’iu duket si një këndvështrim ndoshta i çuditshëm. Por do ju lutesha ta lexonit deri në fund. Dhe kërkoj një gjë prej jush: Ju lutem...

Përjetim Ramazani (Poezi)

  Faqja e kalendarit hënor ndërroi serish. Data 1 shënoi një fillim të  ri. Shpirti i lodhur e i rraskapitur sot  u nis për udhëtim. Mërgimtari i përmalluar për Zotin me pranveren sëbashku tok tashmë mund të kthehet në shtëpi.   Ezani në këtë...

Ramazani si Melhem (Poezi)

Nga Marjeta Çurumi Ramazani është dritë që i afrohet tokës me fuqinë e mëshirës së Gjithmëshirshme është shenja e parë e agimit që zgjon zemrat e trishtuara gjurma e një pendimi t’fuqishëm   Ramazani është jeta që nis atje brenda në shpirtin e...

Ja 10 ide dhuratash për Bajram

Fitër Bajrami dhe Kurban Bajrami janë festat e vetme që kërkojnë përkushtimin e një muslimani. Për shumë kë, Bajrami është ditëlindje, përvjetorë, dhe çdo festë tjetër, për të cilën ia vlen të harxhohet. Dhuratat janë...

Ja si festohet Fitër Bajrami në mbarë botën

Ndërsa muslimanët në mbarë botën i thanë lamtumirë Ramazanit, ata po përgatiten për festimet e Fitër Bajramit, festën që shënon fundin e muajit të bekuar islam. Varësisht nga pamja e hënës, festimet e Bajramit fillojnë...

Haku mirënjohjes (Haqq al-Milh) një traditë osmane e Bajramit

Praktikohej në Turqi dhe në vende fqinje muslimane një traditë e vjetër osmane sipas së cilës: kur burri kthehej nga falja namazit të Bajramit, gruaja i ofronte çaj, mundësisht përgatitur me shumë përkujdesje, më...

Të mbajmë pishtarin e Ramazanit

Ramazani kaloi. Leximet e Kuranit përfunduan. Xhamitë tashmë janë boshatisur. Dhe zemrat tona janë mbushur edhe njëherë me dashurinë ndaj jetës dhe plot dëshira. Shejtani që dikur ishte i lidhur u rikthye sërish në...

Komunitetit musliman: Bajrami është dita më e trishtë për muslimanët e konvertuar

Për muslimanët e rinj, Ramazani mund të jetë një perjudhë vetmie sepse zakonisht çohen vetëm për syfyr, çelin iftar vetëm dhe shkojnë vetëm në xhami. Të ndëruar musliman të lindur apo që keni vite...

ARTIKUJT E FUNDIT

Zvillimi i vonshëm psikosocial i rritjes tek fëmijët

Nga Migena Kurushi A ju ka ndodhur ndonjeherë të shihni një fëmijë 5 vjeçar dhe t’ju jetë dukur si 2 vjeç? Habiteni mbi mungesën e...

Nusja në Liban duke pozuar për fotot e dasmës teksa ndodhi shpërthimi

Një nuse në Liban e cila po pozonte për fotot e dasmës, kapet në momentin kur ndodh shpërthimi në Bejrut, ndërsa nxiton të largohet...

Si mund ta përmirësojmë shëndetin mendor përmes të shkruarit?

Nga Besarta Fazliu Këtë radhë do të shtjelloj parimet që çojnë drejt suksesit dhe qetësisë së brendshme, të cilat, nëse zotërohen dhe praktikohen në baza...
error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!