E shtunë, Tetor 24, 2020
Reportazh

Reportazh

Fikrije dhe misioni i saj mbi nevojat e tregut për gra të profesionit

Fikrije Dumani Krasniqi, teologe, arrin të marrë licencën për instruktore vozitje në kuadër të "Kolegjit dhe Autoshkollës TEMPULLI" në Prishtinë, Kosovë. Fikrije është ish medresiste, dhe pasi ka përfunduar dhe studimet në shkencat islame në Jordani,...

Stela dhe arti i saj unik “Unike Si Ti”

Nga Vlora në Durrës. Nga Letërisa në Art.  Stela Nelaj është mësuese Letërsie në një shkollë private në Durrës. Pra jeton dhe punon në qytetin e mrekullueshëm bregdetar por me origjinë është nga një tjetër...

Dr. Neziri, në vijën e parë të luftës kundër Covid-19

Ndërsa shoqëria vazhdon të merret me debatin “ekziston apo nuk ekziston virusi” Kjo është çështja”, disa të tjerë janë të tmerruar nga frika prej panikut që ky virus shkakton, të tjerë konsumojnë pa fund...

Heroinat me mantel të bardhë

Kryefjala e këtyre ditëve janë heronjtë e kësaj kohe pandemie: mjekët. Ata janë duartrokitur nëpër dritare e ballkone, janë falënderuar publikisht dhe privatisht në forma nga më të ndryshmet, për shkak të sakrificës së...

“Lumturo dhimbjen” sfilata e bamirësie dedikuar fëmijëve me tumor

Nga Nada Dosti Brixhida Style, një nisëm nga Brixhida Muça, organizon për të tretin vitin aktivitetin “Sfilata e Bamirësisë” Në ambientet e Plaza Hotel, me datë 6 mars, pikërisht në javën e dedikuar gruas dhe ndërgjegjësimit...

“Rrëfenjashkence”, libri që shpjegon shkencën me gjuhën e fëmijëve

Një libër xhepi, i bardhë, dhe me një kopertinë me disa fëmijë të kulturave të ndryshme të cilët buzëqeshin. Ky është në pamje të parë libri: "ShkencëRrëfenja: Nëntë tregime përrallore për fëmijë dhe të...

Kaligrafia, gjeometria e shpirtit

Kaligrafia islame, ose bukurshkrimi si shprehje vizuale që lidhet me parimet kozmike dhe shpirtërore të atyre popujve që përqafuan islamin ndër shekuj, njihet botërisht si pjesë e pandashme e ashtuquajturës arti islam. Për kaligrafinë për...

Jo vetëm një peshëngritëse olimpike, por edhe “Dr. inxhiniere”

Të jesh grua në një fushë të dominuar nga meshkujt nuk është e lehtë, sidomos kur bëhet fjalë për aftësinë apo forcën fizike. E pra, Kulthum Abdullahu kryeson në një nga industritë sportive më...

Dokumentari fantastik mbi projektin studimor “Shami prej kristali. Gratë dhe Islami në Italinë e...

Projekti studimor "Shami prej kristali. Gratë dhe Islami në Italinë e kërkimit shkencor" përpiqet të hedhë dritë mbi raportin e grave dhe shkencës nëpëtmjet historive jetësore të studiueseve të besimit Islam, të cilat punojnë...

Muslimania me talent të jashtëzakonshëm për Futboll Freestyle

Një vazjë 19-vjeçare malajziane, e cila është e mbuluar me shami, ka thyer kufijtë social duke shfaqur aftësitë e saj në futbollin e stilit të lirë (freestyle), raporton Anadolu Agency (AA). Qhouirunnisa Wahyudi ndiqet nga...

ARTIKUJT E FUNDIT

Asnjë mjek s’e dinte çfarë kishte, 18-vjeçarja studion mjekësi dhe diagnostikon veten

Historia e Isra Altayah, nga Algjeria, ka bërë xhiron e mediave ndërkombëtare për shkak se ajo vendosi të studjojë mjeksëi për të diagnostikuar veten....

Dy gra muslimane sulmohen me thikë nën Kullën Eiffel me thirrje fyese

Dy gra muslimane u goditën me thikë nën Kullën Eiffel në Paris. Policia franceze ka arrestuar dy sulmues të dyshuar dhe media njofton se...

Marilena, një histori suksesi të rikthimit në atdhe

Marilena Feimi, nga Durrësi, është një histori frymëzuese dhe shembull kuptimplotë i një gjenerate të rinjsh shqiptarë që investojnë shumë për ta ndërtuar jetesën...
error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!