E hënë, 8 Mars, 2021
Reportazh

Reportazh

Dr. Neziri, në vijën e parë të luftës kundër Covid-19

Ndërsa shoqëria vazhdon të merret me debatin “ekziston apo nuk ekziston virusi” Kjo është çështja”, disa të tjerë janë të tmerruar nga frika prej panikut që ky virus shkakton, të tjerë konsumojnë pa fund...

Heroinat me mantel të bardhë

Kryefjala e këtyre ditëve janë heronjtë e kësaj kohe pandemie: mjekët. Ata janë duartrokitur nëpër dritare e ballkone, janë falënderuar publikisht dhe privatisht në forma nga më të ndryshmet, për shkak të sakrificës së...

“Lumturo dhimbjen” sfilata e bamirësie dedikuar fëmijëve me tumor

Nga Nada Dosti Brixhida Style, një nisëm nga Brixhida Muça, organizon për të tretin vitin aktivitetin “Sfilata e Bamirësisë” Në ambientet e Plaza Hotel, me datë 6 mars, pikërisht në javën e dedikuar gruas dhe ndërgjegjësimit...

“Rrëfenjashkence”, libri që shpjegon shkencën me gjuhën e fëmijëve

Një libër xhepi, i bardhë, dhe me një kopertinë me disa fëmijë të kulturave të ndryshme të cilët buzëqeshin. Ky është në pamje të parë libri: "ShkencëRrëfenja: Nëntë tregime përrallore për fëmijë dhe të...

Kaligrafia, gjeometria e shpirtit

Kaligrafia islame, ose bukurshkrimi si shprehje vizuale që lidhet me parimet kozmike dhe shpirtërore të atyre popujve që përqafuan islamin ndër shekuj, njihet botërisht si pjesë e pandashme e ashtuquajturës arti islam. Për kaligrafinë për...

Jo vetëm një peshëngritëse olimpike, por edhe “Dr. inxhiniere”

Të jesh grua në një fushë të dominuar nga meshkujt nuk është e lehtë, sidomos kur bëhet fjalë për aftësinë apo forcën fizike. E pra, Kulthum Abdullahu kryeson në një nga industritë sportive më...

Dokumentari fantastik mbi projektin studimor “Shami prej kristali. Gratë dhe Islami në Italinë e...

Projekti studimor "Shami prej kristali. Gratë dhe Islami në Italinë e kërkimit shkencor" përpiqet të hedhë dritë mbi raportin e grave dhe shkencës nëpëtmjet historive jetësore të studiueseve të besimit Islam, të cilat punojnë...

Muslimania me talent të jashtëzakonshëm për Futboll Freestyle

Një vazjë 19-vjeçare malajziane, e cila është e mbuluar me shami, ka thyer kufijtë social duke shfaqur aftësitë e saj në futbollin e stilit të lirë (freestyle), raporton Anadolu Agency (AA). Qhouirunnisa Wahyudi ndiqet nga...

Njihuni me Fatiman, shkencëtaren që kupton gjuhën e baktereve

Ndërsa shumë kolegë të saj shijojnë mbrëmjen duke ndjekur Netflix, biologja dhe nanofizikantja molekulare analizon rezultatet e hulumtimit. Pasi i rehaton fëmijët në gjumë, ajo i bën vetes një filxhan të shijshëm kafeje dhe...

Maj, muaji gruas lider!

Me datë  25 maj u organizua edicioni dytë i Seminarit Motivues "Gruaja në Karrierë "  me në qendë GRUAN, rolin dhe rëndësinë e saj në aspektin profesional. Ky edicion i dytë  erdhi me një mori...

ARTIKUJT E FUNDIT

Zvicra voton për ndalimin e mbulimit të fytyrës

Zviceranët votuan në një referendum të dielën për të ndaluar veshjen e burkës në restorante, dyqane dhe vende të tjera publike.

Kur takimi i dy grave trazon median dhe politikën britanike

Penny Mordaunt, një zyrtare e shpenzimeve publike dhe ministre në zyrën e kryeministrit britanik, u sulmua nga kritikët e krahut të djathtë...

Regjizorja shqiptare me një film mbi islamofobinë në Zvicër

“Makarona me Salsiçe viçi” shkolla profesionale ofron këtë lloj ushqimi tradicional në menu, si pjesë e një kurrikule të re. Qëllimi i...
error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!