E hënë, Maj 25, 2020
Të tjera

Të tjera

Pandemia: koha e duhur për të promovuar kulturën e kolonjës turke

Nga LEYLA YVONNE ERGIL Kolonja, e cila përmban më shumë se 50% alkool, mund të shërbejë si një parandalues shumë i mirë i përhapjes së viruseve dhe baktereve. Cdokush që ka jetuar apo vizituar Turqinë...

Mjekja psikiatre, këshilla si të menaxhojmë stresin dhe ankthin në karantinë

Nga Arjana Rreli Gjendja aktuale na ka vendosur në kushte të veçanta, dhe për këtë arsye të gjithë mekanizmat e reagimit tonë do të duhen të përshtaten më këtë situatë të pazakontë që sistemin nervor e...

Ndërtimi i rezistencës mendore: Si t’i përballoni kohët e vështira?

Të jesh sipërmarrës ose drejtues i një kompanie, kërkon nivele të larta të aftësive mendore, që mund të duket ndonjëherë si një detyrë Herkuliane. Pavarësisht se me çfarë merreni personalisht ose profesionalisht, duhet të zhvilloni...

Dizajni i brendshëm për fëmijët me Siptomën e ADHD-së (por jo vetëm)

Siç edhe e dimë tashmë, fëmijët me ADHD janë hiperaktivë, kanë vështirësi përqëndrimi dhe kjo natyrë e tyre ndikon në bashkëveprimin social, akademik po aq sa dhe sjelljen në shtëpi. Në rastin e fëmijëve/personave...

Është mirë që shqetësoheni për Koronavirusin, por përdorni logjikën

Së pari ishte Y2K, më pas ishte SARS, pastaj ishte gripi i shpendëve, pastaj ishte kriza financiare, pastaj ishte gripi i derrit, pastaj ishte një kandidat për president (cilido president, që ju urreni më...

A po na bën virusi më të vetëdijshëm ndaj ca gjërave?

Nga Dr. Samire Ademi Lutolli* Ngado që të ktheni pultin e televizorit dhe çfarëdo gazete apo portali që lexoni, vështirë se do të arrini të shmangeni nga tema e nxehtë – koronavirusi. Të gjithë flasin për...

“Dashuria e saj më ushqeu”(Hadith)

Nga Klodi Smajlaj Një ndër detajet që të godet te historia e Muhamedit a.s me Hatixhen r.a, është përdorimi i termit "ushqyerje" (mbajtje gjallë, furnizim), të cilin Profeti a.s e ka përdorur kur ka përshkruar...

Dashuria nuk supozohet të të lëndojë!

Cdo muaj lajme vrasjesh e dhunimesh. Cdo muaj gra të goditura, të përdhosura, të vrara në mes të ditës. Dhe ne reagojmë, reagojmë fuqishëm, na duket e papranueshme. E pa konceptueshme se si është...

Optimizmi shëron ndërsa paniku dhe pesimizmi vret

Nga Anila Bashllari, trajnere Le të fillojmë me optimizmin: Optimizmi është një cilësi e mbijetesës, e cila vërehet pothuajse tek të gjithë mamalët dhe zogjtë. Po ashtu dhe për njerëzit konsiderohet si një nga faktorët...

Dhembje e një Gruaje

Të kripura lotët pikojnë mbi lëkurën e tretur. Përcëllojnë. Kafshatat cdo natë, kapërdiheshin nën heshtje. Gur që gëlltiteshin Vrisnin n'stomak. Fjalët gjuheshin dhunshëm mbi trup. Shuplaka që kërcisnin zhurmë. Plagë. Shpirt i vrarë, i dhunuar, i pafrymë. Do të nis të qëndis, do thur në grep, në fije mëndafshi. Do shkruaj cdo...

ARTIKUJT E FUNDIT

Kampi online në fushën e sipërmarrjes: thirrje për gra nga Ballkani

Womenpreneurs Balkan Bootcamp është një program për gra, që sapo kanë nisur një biznes (3-6 muajt e fundit) apo do nisin një të tillë...

Nisma “Gëzo një fëmijë” dhuron buzëqeshje për Bajram

Dy aktivistë nga Gostivari, Imerlie Saliu dhe Jasin Demiri në këtë vigjilje Bajramin, vijnë përsëri me një nisëm të veçantë duke organizuar kështu një...

Të ka mbetur edhe pak kohë o agjërues!

Nga Hajrije Emini Sinani, psikologe Çfarë qëllimi i vendosëm vetes gjatë këtij muaji? Qëllimi i jep vlerë dhe e lartëson adhurimin, përndryshe namazi pa qëllim do...
error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!