E shtunë, Tetor 24, 2020
Islamofobia

Islamofobia

Kovid-19 në Maqedoninë e Veriut ka shtuar përhapjen e islamofobisë

Nga Afrodita Musliu   Me përhapjen e koronavirusit dhe shtimin e numrit të të infektuarve, filloi të rritet ideologjia e urrejtjes etnike dhe fetare. E gjitha filloi me një lajm skandaloz që pretendonte se 64% e qytetarëve të Maqedonisë...

HATEMETER: Si të ndalet islamofobia dhe gjuha e urrejtjes online

Projekti Hatemeter (Hate speech tool for monitoring, analysing and tackling Anti-Muslim hatred online) synon të klasifikojë, të rrisë dhe të përhapë njohuritë në lidhje me urrejtjen anti-muslimane online, si dhe të rrisë efikasitetin dhe...

Edhe pse i kaloi testimet me sukses, nuk u pranua në FSK për shkak...

Kosovare Ramadani, ëndërron të jetë ushtare. 23 vjeçarja nga Shtimja është me shami dhe beson se mbulesa ishte arsyeja pse asaj iu refuzua ëndrra. Në shkurt të 2019-ës Kosovarja aplikoi për tu bërë pjesë...

Një reflektim mbi narrativën islamofobe tek filmi “The Messiah”

Nga Yasmin Mogahed Dëshiroj të ndaj me ju një reflektim mbi këtë serialin e ri "The Messiah", pasi që mendoj se ka shumë gjëra që duhen sqaruar. Mirëpo nuk dua të ndalem tek debati mbi identitetin...

Godina afër një xhamie në Angli vandalizohet me parulla islamofobe

Policia ka siguruar perimetrin e një ndërtese pranë Qendrës Kulturore Islamike në North Brixton në Mbretërinë e Bashkuar pas raportimeve për "parulla antislamike" në muret e një ndërtese aty afër. "Jam i neveritur nga parullat...

Diskriminohet shqiptarja muslimane me nikab në Maqedoninë e Veriut, fiton kauzën

Një neurologe ka treguar mungesë profesionalizmi dhe humanizmi në punën e saj në poliklinikën e Bit Pazarit në Shkup, ku ajo nuk e ka pranuar pacienten pasi që ka qenë me  nikab. Pacientia në...

Muslimania finlandeze Linda Hyokki: Europa ka një problem serioz me Islamofobinë

Studjuesja Linda Hyokki – finlandeze e konvertuar në Islam – diskuton arsyet e diskriminimit fetar, të luftës kundër islamofobisë, çështjën e hixhabit dhe mënyrën si të përballemi me narrativat e përditshme kundër muslimanëve. Islamofobia është...

Si të përballemi me islamofobinë

Nga Hoxhe Justinian Topulli Së pari, duhet të dimë se çfarë është islamofobia: ajo është një formë e urrejtjes, intolerancës ndaj muslimanëve dhe fesë islame dhe buron nga dashakeqësia ose injoranca. Islamofobia është gjithashtu edhe një...

Bota nuk mban zi për muslimanët

Nga Daud Noorzai Ky shkrim është publikuar nga e përditshmja më e madhe gjermane, Bild. Autori, Daud Noorzai është një nga gjermano-afganët më të njohur dhe më me ndikim. Ky shkrim i tij ka ngjallur...

Protesta në Francë, turma sulmon gruan e mbuluar: hiqe shaminë!

Një incident me sfond fetar ka ndodhur në protestat e shpërthyera në mbarë Francën, ku po kundërshtohet rritja e çmimit të karburanteve. Në qendër të akuzave, është vetë ai, presidenti Macron. Në Saint-Quentin, ata që...

ARTIKUJT E FUNDIT

Asnjë mjek s’e dinte çfarë kishte, 18-vjeçarja studion mjekësi dhe diagnostikon veten

Historia e Isra Altayah, nga Algjeria, ka bërë xhiron e mediave ndërkombëtare për shkak se ajo vendosi të studjojë mjeksëi për të diagnostikuar veten....

Dy gra muslimane sulmohen me thikë nën Kullën Eiffel me thirrje fyese

Dy gra muslimane u goditën me thikë nën Kullën Eiffel në Paris. Policia franceze ka arrestuar dy sulmues të dyshuar dhe media njofton se...

Marilena, një histori suksesi të rikthimit në atdhe

Marilena Feimi, nga Durrësi, është një histori frymëzuese dhe shembull kuptimplotë i një gjenerate të rinjsh shqiptarë që investojnë shumë për ta ndërtuar jetesën...
error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!