E shtunë, Korrik 11, 2020
Shëndeti

Shëndeti

Ushqimet që përmirësojnë humorin gjatë izolimit në shtëpi

Secili prej nesh ka gjetur mënyra nga më të ndryshmet për të përballuar izolimin në shtëpi, në kushtet e pandemisë së COVID-19. Disa prej aspekteve që na bashkojnë si shoqëri janë ëndrrat e frikshme...

Pandemia: koha e duhur për të promovuar kulturën e kolonjës turke

Nga LEYLA YVONNE ERGIL Kolonja, e cila përmban më shumë se 50% alkool, mund të shërbejë si një parandalues shumë i mirë i përhapjes së viruseve dhe baktereve. Cdokush që ka jetuar apo vizituar Turqinë...

Mjekja psikiatre, këshilla si të menaxhojmë stresin dhe ankthin në karantinë

Nga Arjana Rreli Gjendja aktuale na ka vendosur në kushte të veçanta, dhe për këtë arsye të gjithë mekanizmat e reagimit tonë do të duhen të përshtaten më këtë situatë të pazakontë që sistemin nervor e...

Ndërtimi i rezistencës mendore: Si t’i përballoni kohët e vështira?

Të jesh sipërmarrës ose drejtues i një kompanie, kërkon nivele të larta të aftësive mendore, që mund të duket ndonjëherë si një detyrë Herkuliane. Pavarësisht se me çfarë merreni personalisht ose profesionalisht, duhet të zhvilloni...

Dizajni i brendshëm për fëmijët me Siptomën e ADHD-së (por jo vetëm)

Siç edhe e dimë tashmë, fëmijët me ADHD janë hiperaktivë, kanë vështirësi përqëndrimi dhe kjo natyrë e tyre ndikon në bashkëveprimin social, akademik po aq sa dhe sjelljen në shtëpi. Në rastin e fëmijëve/personave...

Është mirë që shqetësoheni për Koronavirusin, por përdorni logjikën

Së pari ishte Y2K, më pas ishte SARS, pastaj ishte gripi i shpendëve, pastaj ishte kriza financiare, pastaj ishte gripi i derrit, pastaj ishte një kandidat për president (cilido president, që ju urreni më...

A po na bën virusi më të vetëdijshëm ndaj ca gjërave?

Nga Dr. Samire Ademi Lutolli* Ngado që të ktheni pultin e televizorit dhe çfarëdo gazete apo portali që lexoni, vështirë se do të arrini të shmangeni nga tema e nxehtë – koronavirusi. Të gjithë flasin për...

Optimizmi shëron ndërsa paniku dhe pesimizmi vret

Nga Anila Bashllari, trajnere Le të fillojmë me optimizmin: Optimizmi është një cilësi e mbijetesës, e cila vërehet pothuajse tek të gjithë mamalët dhe zogjtë. Po ashtu dhe për njerëzit konsiderohet si një nga faktorët...

Si të mposhtësh FOMO-n (frikën nga humbja e shanseve)?

Nga Anisa Tahiri* Mik, le të jemi të sinqertë…Sa herë je ndjerë sikur po e çon jetën tënde dëm? Mos u shqetëso, nuk je i vetmi. Në kohën e Facebook, Twitter dhe Instagram të gjithëve na...

Tragjedi e heshtur

Nga Dr. Luis Rojas Marcos Sot në shtëpitë tona po shpaloset një tragjedi e heshtur e cila më së shumti ka të bëjë me thesarin tonë më të çmuar: fëmijët.  Fëmijët tanë janë në një gjendje...

ARTIKUJT E FUNDIT

Kapelja, aksesor i domosdoshëm gjatë verës

Nga Arsenida Rexhaj Vera dhe temperaturat e larta tashmë po na bëjnë shoqëri çdo ditë. Edhe pse nuk janë miqtë tonë më të mirë prap...

Rezie Qevani, nga Shqipëria drejt suksesit në maturën shtetërore italiane

Imagjinoni të ndiqni shkollën e mesme në vendin tuaj dhe pastaj, në vitin e tretë, të transferoheni në një vend tjetër, ku mezi mund...

I shkruajnë “ISIS” në gotën e kafesë, denoncon Starbucks-in

E mbani mend incidentin me furrën e bukës në Minnesota? Një tjetër incident islamofob ndodh përsëri në të njëjtin shtet me datë 1 korrik.  Një muslimane...
error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!