E hënë, Mars 30, 2020
Shëndeti

Shëndeti

Si të mposhtësh FOMO-n (frikën nga humbja e shanseve)?

Nga Anisa Tahiri* Mik, le të jemi të sinqertë…Sa herë je ndjerë sikur po e çon jetën tënde dëm? Mos u shqetëso, nuk je i vetmi. Në kohën e Facebook, Twitter dhe Instagram të gjithëve na...

Tragjedi e heshtur

Nga Dr. Luis Rojas Marcos Sot në shtëpitë tona po shpaloset një tragjedi e heshtur e cila më së shumti ka të bëjë me thesarin tonë më të çmuar: fëmijët.  Fëmijët tanë janë në një gjendje...

Problemet me shëndetin që i zgjidh vetëm e qara!

Shpeshherë shoqëria e sheh të qarën si një shenjë dobësie. Por nëse në një moment, ju vjen për të qarë, mos i mbani lotët. Me të vërtetë lotët kanë më shumë përfitime shëndetësore nga...

“Mendimi pozitiv” e ka kthyer lumturinë në një detyrë dhe ngarkesë

Të gjithë duam të jemi të lumtur: Librat e llojit vetëzhvillim japin këshilla se si të reshtim së  shqetësuari, forcimin e lumturisë dhe dëbimin e mendimeve negative. Shefat duan të shohin entuziazëm dhe fytyra...

Gratë po lodhen më shumë se kurdoherë më parë!

Gratë moderne përpiqen – fizikisht, mendërisht, emocionalisht dhe shpirtërisht. Në një botë ku kemi më shumë mundësi se kurdoherë më parë, gratë moderne duket sikur po mbyten nën peshën e gjithçkaje që kemi në “pjatat...

Cilat janë ushqimet që luftojnë dhjamin në bark?

Ka raste kur lexojmë shumë materiale në internet mbi ushqimet që luftojnë dhjamin në bark mund të na çojë në konfuzion, pasi listat janë të ndryshme. Zakonisht nuk ekziston ndonjë dietë magjike kundër dhjamit...

Mos e ndani limonin nga dieta. Zemra do ju “falënderojë”

Limoni përmban një sasi të madhe të vitaminës C, e cila është shumë e dobishme për trupin tonë. Madje sipas ‘Healthline’ në një limon gjenden 31 mg vitaminë C. Disa studime kanë treguar se konsumi...

Pse nuk duhet që të rikonsumoni spinaqin e fërguar?

Spinaqi është padyshim njëri nga ushqimet më të shëndetshme, por duhet marrë parasysh faktin se gjatë konsumit të tij më mirë është të konsumohet ashtu i përgatitur sepse nuk rekomandohet ringrohja e spinaqit. Spinaqi i...

Tortë me spinaq

Për pandispanjën (bazën) -5 kokrra vezë -5 lugë gjelle sheqer -5 lugë gjelle miell -1 paketë vanilje -1 paketë fryrës ëmbëlsirash (sodë) -1 filxhan kafeje vaj -150gr spinaq Fillimisht marrim vetëm gjethet e spinaqit dhe i ziejmë. Me ndihmën e një blenderi...

Muffin me copëza çokollate dhe arra

  Receta për mufin me copëza çokollate dhe arra Përbërësit: -3 kokrra vezë -1 gotë sheqer -200 ml pana -100 ml vaj -2 gota miell -çokollatë fondente (të zezë) -fruta të thata - fryrës ëmbëlsirash (sodë) -vanilie Fillimisht hedhim vezët e më pas shtojmë sheqerin dhe...
FOLLOW: @elitehijab_italia

ARTIKUJT E FUNDIT

Kështu ka për të kaluar koha..(poezi)

Nga Michael Alvarez Duhet të na lumturojë edhe asgjëja, edhe një pikë ujë apo një grimcë ere. Një xixëllonjë që mbështetet mbi krahun tënd apo aroma...

Pasojat e Koronavirusit po godasin fort lidershipin e grave

Një javë pasi Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) shpalli COVID-19 si pandemi dhe në mbarë botën janë marrë masa të rrepta për të parandaluar...

Përgëzohu duke reflektuar!

Nga Arsenta Sulejmani Për të parë frytet të duhet një cikël minimal 21 ditor. Regjimi i ri, me plotësimin e objektivave është motivi më i...
error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!