E hënë, 25 Janar, 2021
Uncategorized

Uncategorized

Zbuloni cilat janë pëlhurat, ngjyrat dhe detajet e tjera për verën 2020

Nga Arsenida Rexhaj* Sa i përket ngjyrave të këshilluara nga super markat botërore të cilat kanë futur në koleksionin e tyre edhe modën modeste, tendencat për këtë verë janë: E kuqja e ndritshme , e verdha...

Suksesi juaj varet edhe nga të thënit “jo”

Ky trik mendor do t’ju ndihmojë të përmirësoni të thënit jo. “Fokusi është tek të thënit jo”, insistonte Jobs. Ja sesi të vendosni nëse do të refuzoni një mundësi. Shpesh ne mendojmë se çelësi...

Një hixhab i posaçëm për kirurget me shamia

Një spital në Britaninë e Madhe është i përi në botë që ka prezantuar shamitë sterile njëpërdorimëshe në sallat ku kryhen intervenime kirurgjike. Doktoresha e re, Farah Roslan, e cila vet bartë shami, e prezantoi...

Tragjedia e Clara Immerwahr, kimiste dhe aktiviste e të drejtave të grave

Clara Immerwahr ka lindur më 21 qershor 1870 në Polkendorff, në afërsi të Breslau, sot Breslavia, në Poloni e cila në atë kohë ishte pjesë e Prusisë orientale. Ajo ishte bija e kimistit dhe...

Gabimi që bëni kur tentoni të tregoheni empatikë

Nuk mund të udhëheqësh më si një robot. Empatia ka rëndësi. Definicioni i empatisë është aftësia për të kuptuar ndjenjat e dikujt tjetër. Por për fat të keq, kur tregojmë empati, duhet të përballemi edhe...

7 metoda të thjeshta sesi të silleni me një person narcist

Personat narcistë mohojnë gabimet e tyre dhe fajësojnë gjithmonë të tjerët Narcistët janë qëniet më arrogante dhe egoiste që ju mund të takoni ndonjëherë në planet. Sipas mitologjisë, Narcisti ishte një person shumë mahnitës, joshës që...

Tortë me çokollatë e hurma me shtresë karameli

Si me të gjitha ëmbëlsirat, kjo tortë është edhe më e shijshme një ditë më pas. Brumi hurmës kontribuon në cilësinë e kësaj torte duke i dhënë butësi ndërsa për shkëlqim vendosni pak karamel, që...

Ballkani, “kryeqyteti” i Islamofobisë në botë

Nga Yiannis Baboulias Ishte goxha shokuese për grekët kur dikush nga Twitter-i e vuri re shprehjen “Turkofagos” në snajperin e Brenton Tarrant, personit i cili vrau dhjetëra musliman në Zelandë të Re muajin e kaluar....

Pasi të mësoni se çfarë vlerash i shtojnë frutat ujit, nuk do i ndani...

Po afrojnë muajt e ngrohtë dhe trupi ynë do ketë nevojë për hidratim. Do të kalojmë shumë kohë jashtë, në ajër të pastër dhe do jemi aktivë, çka do të thotë kalori të djegura,...

Si ta kuptoni që keni rreth vetes një njeri që shpërndan vetëm energji negative

Ka njerëz në jetën tonë që na mbushin me gëzim dhe përçojnë energji pozitive. Ka njerëz të tjerë që na tërheqin poshtë, na bëjnë të ndihemi keq apo fajtorë dhe krijojnë një mjedis toksik....

ARTIKUJT E FUNDIT

Ilhan Omar dhe mesazhi i saj në Kongresin Amerikan

Ilhan Omar, muslimania e parë e mbuluar e Kongresit Amerikan, postoi një fotografi me një përshkrim interesant në llogarinë e saj në Twitter gjatë...

It’s not art, it’s ugly sexism!

There are some negative phenomena which are being promoted frequently in the Albanian media, giving them a level of popularity and fame, which in...

U sulmua 3 herë radhazi vetëm se po shkrepte disa foto

Ka ndodhur në Nole, një qytetezë pranë Torinos, një vend i qetë për të jetuar, mendoi viktima me familjen e saj para se të...
error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!