E shtunë, Korrik 11, 2020
Vitrina e librit

Vitrina e librit

Kështu ka për të kaluar koha..(poezi)

Nga Michael Alvarez Duhet të na lumturojë edhe asgjëja, edhe një pikë ujë apo një grimcë ere. Një xixëllonjë që mbështetet mbi krahun tënd apo aroma që vjen prej bahçes. Duhet të ecim në këtë tokë...

Pesë librat që duhet t’i lexoni patjetër këtë shtator

Sipas BBC këta janë librat që duhet të lexohen patjetër nga çdo kush pas kthimit nga pushimet. Këto janë disa nga titujt për të festuar mirëseardhjen e vjeshtës: John le Carré, “Tyneli i Pëllumbit/ The...

Të dëgjosh libra zanorë është po aq e dobishme sa të lexosh libër në...

Nëse ke dicka për të më thënë rreth librave audio atëher ma thuaj në fytyrë. Kështu e kuptoj që po flet me mua dhe unë mund të heq kufjet e mia. Pëndryshe do isha...

Ëndrra në Varëse

Nga Flora Hajdarmataj* Në bardhësine e dëborës Dielli shkëlqen fuqishëm Duke reflektuar në dritaret e shpirtit tim Bora mbulon kujtimet e vjetra, për të sjellë ato të rejat Trupi nuk e kishte vërejtur lodhjen Vetëm atëherë kur kockat filluat të...

Librat ju ndihmojnë të luftoni ankthin dhe depresionin!

Çfarë të lexoni dhe çfarë të evitoni Librat na shpëtojnë nga ankthi, janë antidotët perfektë. Nuk e themi vetëm ne, e thotë shkenca dhe mbi të gjitha e thonë ata që e kanë provuar vetë...

Disa thënie të paharrueshme nga romani “1000 diej vezullues”

“Martesa mund të presë, arsimimi jo”. “Nga gjithë vështirësitë që një person duhet të përballojë, askush nuk është më munduese se akti i thjeshtë i të priturit”. “Një shoqëri nuk ka asnjë mundësi suksesi, nëse femrat...

Ja pse leximi i bën mirë trurit

Librat na bëjnë të ëndërrojmë, na ndihmojnë të zhvillojmë imagjinatën. Në fakt, kjo është shumë romantike, por të lexuarit ka dhe efekte reale për mendjen. Një libër bën të ndodhin gjëra në trurin tonë. Na...

Ja çfarë librash duhet të lexojnë sipërmarrësit

Nga Fred Shilmover, CEO dhe bashkëthemelues i InsightSquared. Si shumë sipërmarrës, unë shpenzoj një kohë jo të vogël të jetës sime duke udhëtuar. Edhe pse nuk e shijoj perëndimin e kuqerremtë nga San Francisco në Boston,...

Shtatë dobitë e pabesueshme të leximit

Leximi i jep trurit tuaj një “stërvitje” të ndryshme nga shikimi i televizorit ose dëgjimi i radios. Nëse jeni të zhytur në një libër shumë interesant, apo thjesht shfletoni një manual udhëzimi për makinën...

Panairi i Librit, pa asnjë zbehje: një “pranverë” leximi në prag të dimrit!

Nga Entela Hidri Panairi i 21 i librit që po mbahet në në Tiranë, si çdo vit po merr një vëmendje mjaft të madhe. Është ndoshta ndër ato aktivitete kulturore që nuk po njeh zbehje....

ARTIKUJT E FUNDIT

Kapelja, aksesor i domosdoshëm gjatë verës

Nga Arsenida Rexhaj Vera dhe temperaturat e larta tashmë po na bëjnë shoqëri çdo ditë. Edhe pse nuk janë miqtë tonë më të mirë prap...

Rezie Qevani, nga Shqipëria drejt suksesit në maturën shtetërore italiane

Imagjinoni të ndiqni shkollën e mesme në vendin tuaj dhe pastaj, në vitin e tretë, të transferoheni në një vend tjetër, ku mezi mund...

I shkruajnë “ISIS” në gotën e kafesë, denoncon Starbucks-in

E mbani mend incidentin me furrën e bukës në Minnesota? Një tjetër incident islamofob ndodh përsëri në të njëjtin shtet me datë 1 korrik.  Një muslimane...
error: As mos të të shkojë mendja ta kopjosh! Përmbajtja është e mbrojtur!!