Një neurologe ka treguar mungesë profesionalizmi dhe humanizmi në punën e saj në poliklinikën e Bit Pazarit në Shkup, ku ajo nuk e ka pranuar pacienten pasi që ka qenë me  nikab. Pacientia në fjalë ka pasur takim për vizitë (termin) të caktuar, megjithatë nuk është marr parasysh. Madje pacientja është ofenduar me fjalë nga doktoresha neurologe. Muslimania shqiptare me nikab ka denoncuar rastin në instancat përkatëse dhe më në fund drejtësia është vën ne vend. Doktoresha, fatkeqsisht për të, ka humbur vendin e punës. Rasti në fjalë duhet të shërbejë si shembull që të tilla diskriminime mos të ndodhin më dhe muslimanet të cilat hasen me të tilla raste të denoncojnë dhe mos të qendrojnë pa vepruar me justifikimin se nuk do të gjejnë kurrë drejtësi.

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.