Dr. Sarah Qureshi është shpikësja e motorit të parë të avionëve komercial dhe themeluesja e Kompanisë së Aviacionit në Pakistan.

Sarah ka një doktoraturë në Inxhinieri të Hapësirë Ajrore nga Universiteti Cranfield në UK dhe ajo është gjithashtu një pilote e liçencuar me përvojë në fluturimin akrobatik.

Ajo ka themeluar një kompani të quajtur “Aero Engine Craft” në prodhim motorësh aeroplani me tipare mbrojtëse ndaj mjedisit, së bashku me babanë e saj, Masood Latif Qureshi i cili është gjithashtu një shkencëtar dhe fiizikant.

Motori të cilin ajo ka shpikur,  ka të zhvilluar një sistem kondensimi idiosinkratik të bazuar në presion i cili do të ndihmojë në ftohjen e avujve të ujit gjatë shkarkimit të aeroplanit. Uji do të jetë në aeroplan dhe mund të lëshohet në formë shiu nëse është e nevojshme.

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.