Më 20 tetor, disa media raportuan se Mahjabin Hakimi, një volejbolliste e ekipit kombëtar të të rinjve të Afganistanit, iu pre koka nga talebanët.

Bëhet fjalë për një kor mediash të huaja, sidomos mediat kryesore italiane: Corriere della Sera, Repubblica, Open, Huffington Post, të gjithë na thanë se një vajze të re afgane ishte prerë barbarisht nga talebanët sepse ishte pa hixhab.

Lajmi u përhap fillimisht nga versioni farsi i gazetës britanike Independent dhe gazetave të tjera në rajon, siç ndodh shpesh kur bëhet fjalë për Afganistanin, ku talebanët nuk u munduan ta verifikonin apo mohonin lajmin. Kjo ka ngjallur një sërë reagimesh të pafundme në ueb, në të cilat kanë marrë pjesë me entuziazëm shumë prej influenërave.

Vajza, sipas mediave lokale që e kanë thelluar historinë dhe kanë mundur të flasin drejtpërdrejt me familjen, kishte vdekur gjatë javës së parë të gushtit, pra para se talibanët të çlironin Kabulin. Familja mohon kategorikisht përfshirjen e talebanëve në këtë çëshje, por ata pretendojnë se ka qenë vetëvrasje edhe pse disa burimet flasin për një përfshirje në sherr mes saj dhe vjehrrit të së resë i cili akuzohet për vdekjen e saj.

Ky është lapidari i Mahjabinit në një varrezë të Kabulit, emri i tij (në kutinë blu), data e vdekjes së tij (në kutinë e gjelbër). Data e vdekjes së vajzës është 6 gusht 2021

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.