Fëmijëve të moshës dyvjeçare mund t’ju zhvillohen probleme të shëndetit mendor për shkak të telefonëve të mençur dhe tabletëve, paralajmërojnë shkencëtarët.

Vetëm një orë në ditë duke parë një ekran mund të jetë e mjaftueshme për t’i bërë fëmijët me më shumë gjasë të jenë të shqetësuar apo dëshpëruar, njofton Klan Kosova.

Kjo mund t’i bënte ata më pak kurioz, më pak të aftë për të përfunduar detyrat, më pak emocionalisht të qëndrueshme dhe duke ulur vetëkontrollin e tyre.

Megjithëse adoleshentët janë më të rrezikuar nga pajisjet e dëmshme, fëmijët nën moshën 10 vjeç dhe fëmijët e vegjël ende rrezikohen.

Por hulumtimet tregojnë se të ashquajturit ‘fëmijët e zombies’ britanikë harxhojnë pothuajse pesë orë çdo ditë në pajisjet elektronike.

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.