Dashuria e japonezëve për thjeshtësinë është e njohur në mbarë botën. E gjithë kjo thjeshtësi mund të jetë e lidhur me faktin se duke qenë një vend shumë i ekspozuar nga tërmetet, ata nuk u japin më aq rëndësi objekteve, aq më tepër kur nuk kanë sigurinë se do të rezistojnë për gjatë kohë.

Nga ana tjetër ekziston dhe një shpjegim psikologjik që lidhet me rrënjët e filozofisë së besimit sipas të cilës sa më shumë kohë dhe para që humbet në gjëra material aq më shumë investim do të duhet të mbash rregull në ambientin që rrethon si dhe në shpirt.

Hidhini një sy një shtëpie tipike japoneze dhe do të filloni të vlerësoni idenë e minimalizmit

Në shumicën e shtëpive nuk ka krevat, njerëzit flenë në tokë në tapet ose në një dyshek.
Në shumicën e shtëpive nuk ka krevat, njerëzit flenë në tokë në tapet ose në një dyshek.
Në garderobë nuk ka veshje të cilat nuk përdoren në përditshmëri. Pak dhe saktë!
Në garderobë nuk ka veshje të cilat nuk përdoren në përditshmëri. Pak dhe saktë!
Në një dhomë ndenje mund të ketë vetëm një tavolinë dhe një karrige.
Në një dhomë ndenje mund të ketë vetëm një tavolinë dhe një karrige.
Në disa raste vetëm një tavolinë.
Në disa raste vetëm një tavolinë.
Enët e kuzhinës janë të pakta në numër.
Enët e kuzhinës janë të pakta në numër.
Orenditë e pakta që mund të ketë në shtëpi janë vërtetë të veçanta.
Orenditë e pakta që mund të ketë në shtëpi janë vërtetë të veçanta.
Nuk ka gjë që ju shpërqëndron nga puna apo studimi.
Nuk ka gjë që ju shpërqëndron nga puna apo studimi.
Me pak gjëra dhoma duket më e madhe dhe më e freskët.
Me pak gjëra dhoma duket më e madhe dhe më e freskët.
Me pak gjëra duket se ka më shumë hapësirë
Me pak gjëra duket se ka më shumë hapësirë.
Një shtëpi e ftilluar do të thotë një mendje e ftilluar.
Një shtëpi e ftilluar do të thotë një mendje e ftilluar.

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.