Udhëheqësit demokratë në Kongres u përpoqën të qetësonin zemërimin e ligjvënësve të enjten rreth pyetjes së deputetes Ilhan Omar në lidhje me kundërshtimin e SHBA ndaj hetimeve të Gjykatës Penale Ndërkombëtare (ICC) në Izrael dhe Afganistan.

Më 7 qershor, Omar, një nga tre ligjvënëses muslimane në Kongres, pyeti se ku viktimat e krimeve të luftës të kryera nga Izraeli dhe Hamasi duhet të kërkojnë drejtësi nëse SHBA kundërshton punën e ICC. Kjo ishte një pyetje e drejtë, por e përqendruar dhe Sekretari i Shtetit Antony Blinken u përgjigj se gjykatat në SHBA dhe Izrael mund të sigurojnë procedura adekuate gjyqësore për pretendime të tilla.

Por çështja Omar ka tërhequr dënime madje nga homologët e saj demokratë dhe gjykim për “antisemitizëm” nga e djathta republikane, si dhe një breshëri e re kërcënimesh me vdekje dërguar zyrës së saj.

Qëndrimet islamofobe

“Barazimi nga ana e SHBA dhe Izraelit me Hamasin dhe Talibanët është sa fyes, aq edhe i gabuar,” thanë 11 demokratët hebrenj në një deklaratë dy ditë pasi Omar e kërkoi këtë nga Blinken. Omar u përgjigj duke e quajtur “të turpshme” një deklaratë nga një grup deputetësh të Partisë Demokratike.

“Qëndrimet islamofobe në deklaratën e tyre janë ofenduese. Abuzimi dhe heshtja e vazhdueshme është e padurueshme,” postoi ajo në Tëitter dhe ndau një shembull se çfarë lloj kërcënimesh me vdekje vijnë në zyrën e saj sa herë që ajo është shënjestër e akuzave.

Udhëheqësit demokratë në Kongres hodhën në përpjekje për të parandaluar një mosmarrëveshje si ajo që tronditi partinë në 2019 kur kjo pjesë e Kongresit votoi dënimin e antisemitizmit dhe diskriminimit anti-musliman pasi Omar sugjeroi që mbështetësit amerikanë të Izraelit të kishin lidhje të dyfishtë.

“Kritikat legjitime të politikave të Shteteve të Bashkuara dhe Izraelit mbrohen nga vlerat e lirisë së fjalës dhe debatit demokratik. Por tërheqja e paraleleve të gabuara midis demokracive të tilla si Shtetet e Bashkuara dhe Izraeli dhe grupeve të terrorizmit të tilla si Hamas dhe Taliban inkurajon paragjykimin dhe minon progresin,” tha një deklaratë nga gjashtë liderë demokratë, përfshirë Kryetaren e Dhomës Nancy Pelosi.

Si një gjest në drejtim të qëndrimit të tyre, Omar kërkoi nga Blinken sqarim të çështjes.

“Le të jemi të qartë: biseda ishte rreth përgjegjësisë për incidente të caktuara në lidhje me rastet e ICC, dhe jo një krahasim moral midis Hamasit dhe Talibanëve me Shtetet e Bashkuara dhe Izraelin. Në asnjë mënyrë nuk i kam barazuar organizatat terroriste me demokracitë që kanë sisteme gjyqësore të pozicionuara mirë,” tha ajo në një deklaratë.

Muslimanë dhe armiqësi

Por lufta verbale nuk ka mbaruar. Aleatët progresivë të Omarit, përfshirë ligjvënësen Alexandria Ocasio-Cortez, u hodhën për ta mbrojtur atë.

Nga ana tjetër, deputeti Mo Brooks, një aleat republikan i ish-presidentit Donald Trump, tha se çështja e Omar buronte nga “ndikimi në rritje i fesë islame në Partinë Demokratike”.

“Ju duhet të keni parasysh se muslimanët – më shumë se kurrë – kanë një armiqësi të madhe ndaj Izraelit dhe besimit hebre,” tha ai.

Omar dënoi komentet e tij dhe vuri në dukje se kolegët e saj demokratë nuk u përgjigjën.

“Kur do të qëndrojë klubi ynë parlamentar i vendosur kundër urrejtjes ndaj kolegëve të tyre muslimanë?”, pyeti ajo.

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.