Postimi që portretizon Ginella Massa që shkëlqen teksa arrinë qëllimet e saj profesionale në lajmet e CBC Kanada shkaktoi një gjurulldi komentesh negative. Duke ditur që një grua normalisht duhet të punojë 10 herë më shumë sesa një burrë për të dalë në krye të pozicioneve të rëndësishme, është goxha hap i rëndësishme që në një shoqëri globalisht raciste, seksiste, shoviniste mashkullore dhe mizogjiniste, një grua e mbuluar e ka arritur këtë hap (sigurisht duke punuar 20 herë më shumë). Por Kanadaja është një vend i zhvilluar dhe ja mundësojë asaj të arrijë deri këtu..

 

Një gazetare i televizionit Toronto është e para moderatore me shami në Kanada.

Ginella Massas iu kërkua të zinte vend në tryezën e transmetimit të orës 11 të CityNeës javën e kaluar, gjë që shkaktojë një zhurmë të madhe pasi mbaroi transmetimi. 

Karriera e gazetarit të Torontos, Ginella Massa ka përfshirë shumë tituj me “e para”. Në vitin 2015, ajo ishte reporterja e parë e lajmeve televizive në Amerikën e Veriut që mbante një hixhab në lidhjet live si video gazetare, dhe e para vajzë me shami që ka udhëhequr edicionin e lajmeve kryesore. Massa dëshiron që mysafirët në programin e saj të pasqyrojnë diversitetin e vendit. Dhe ajo shpreson që roli i saj të jetë vetëm një pjesë e një revolucioni të ri kundër racizmit dhe diskriminimit në gazetarinë kanadeze.

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.