Hamda Al Hosani është një vrapuese e shpejtë 33-vjeçare nga Emiratet, me më shumë se 17 medalje speciale olimpike në emër të saj.

13-10-2021 _ WORLD OF FASHION _ WOF _ HBZ Event Name + Event Place + Event DUBAI, United Arab Emirates, December 24, 2020 (Photo by Mohammad Adel Rashid/ITP Images)

Që nga viti 2003, ajo ka marrë pjesë në gara të shumta në Siri, Egjipt, SHBA, Tunizi, Greqi, Jordani, Kuvajt dhe Indi. Në vitin 2019, Al Hosani u nderua me “doktoraturë nderi” nga Universiteti Middlesex në Dubai për punën e saj shembullore në fushën e sportit dhe rolin e saj në frymëzimin dhe fuqizimin e personave me aftësi të kufizuara në të gjithë Shtetet Arabe.

Ajo është gjithashtu fituese e kategorisë Sporte e çmimit “Arab Woman Awards UAE 2021”, organizuar nga ITP Media Group me mbështetjen e Zyrës Rajonale të UN Women për Shtetet Arabe.

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.